Koduj dla Polski

Bibliohakaton – technologiczne rozwiązania dla bibliotek

24 października 2016 | Łódź, Hakatony, Spotkania
 

BiblioHakaton

Łódź, 17 listopada 2016 r.

w godz. 10:00 – 19:00

Fabryka Sztuki w Łodzi

 

BiblioHakaton to wydarzenie współorganizowane przez Fundację ePaństwo, Koduj dla Polski, ogólnopolską sieć bibliotekarzy Labib oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Właśnie dzięki wygranej w Giełdzie Pomysłów Labibu, grupa pomysłodawców oraz przedstawicieli świata IT, będzie mogła pracować nad innowacyjnymi i potrzebnymi dla bibliotek rozwiązaniami technologicznymi. BiblioHakaton towarzyszy ogólnopolskiemu kongresowi bibliotek “Biblioteka to ja!” organizowanemu w tym roku w Łodzi.

 

Jakich pomysłów szukamy? Kogo zapraszamy na BiblioHakaton

Czekamy na zgłoszenia osób związanych ze światem bibliotekarskim, a także na programistów, projektantów, grafików i pasjonatów technologii. Całkiem nowe sposoby porządkowania i wyszukiwania zbiorów, usługi o jakim nie śniło się naszym rodzicom, personalizacje, big data, mapy, ułatwianie aktywności obywatelskiej mieszkańcom – pomysłów na hackowanie bibliotek jest wiele. W formularzu rekrutacyjnym wystarczy opisać potrzebę lub wyzwanie pojawiające się przed bibliotekami, a także pomysł na narzędzie technologiczne (strona internetowa, program, aplikacja), które pomoże rozwiązać dany problem. Wybierzemy maksymalnie pięć pomysłów – weźmiemy pod uwagę takie kryteria jak precyzja opisu, możliwość wdrożenia, skalowania i innowacyjność.

Szczególne zaproszenie kierujemy również do osób związanych ze światem IT – projektantów, programistów, grafików – z Łodzi i okolic. Mamy nadzieję, że BiblioHakaton będzie początkiem regularnych spotkań brygady Koduj dla Polski w tym mieście.

Dzięki udziałowi w BiblioHakatonie na kongresie będzie można przyjrzeć się procesowi powstawania oprogramowania i rozwiązań technologicznych, poznać inspirujących ludzi, którzy również czekają na to, żeby dowiedzieć się fascynujących rzeczy o bibliotekach i bibliotekarzach.

 

Jak wygląda hakaton?

Uczestnicy dobiorą się w kilka (4-5) zespołów. Pierwszego dnia kongresu (17 listopada) każdy z nich będzie pracował przez 8 godzin, projektując i tworząc konkretne narzędzie IT mające służyć bibliotekom. Uczestnicy BiblioHakatonu będą mogli również porozmawiać z uczestnikami kongresu i skonsultować z nimi swoje pomysły. Wszystkie pomysły zostaną zaprezentowane na forum drugiego dnia kongresu (18 listopada). Mamy nadzieję, że nawet, jeśli nie uda się dokończyć wszystkich projektów podczas hakatonu, praca nad nimi będzie trwała na spotkaniach lokalnych brygad Koduj dla Polski.

 

ZGŁOŚ SIĘ!

Wersja formularza dla pomysłodawców.  (czekamy do 6 listopada)

Wersja formularza dla osób związanych z IT. (czekamy do wyczerpania miejsc)

 

Wydarzenie na portalu Facebook

Organizatorzy:

Organizatorami BiblioHakatonu są: sieć Labib (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) oraz Koduj dla Polski (Fundacja ePaństwo)

logo_nazwa_PL_300dpiLABIB_logo_www_tlo

Ogólnopolski kongres bibliotek „Biblioteka to ja!” oraz BiblioHakaton realizowane są w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Ania Krawczyk

Ania Krawczyk

Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich