Koduj dla Polski

Dane po warszawsku

21 czerwca 2015 | Warszawa
 

Jak możemy przeczytać na stronie projektu „Dane po warszawsku” (http://www.danepowarszawsku.pl): „Miasto Stołeczne Warszawa otwiera swoje dane publiczne przy wsparciu partnerstwa organizacji pozarządowych, firmy prywatnej i uczelni wyższej: Fundacji TechSoup, Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Centrum Cyfrowego Fundacji Projekt: Polska, Politechniki Warszawskiej i Orange Labs (Orange Polska S.A.).”

Powstał więc projekt, które łączy organizacje społeczne, NGO, biznes, uczelnie i administrację publiczną. Nie jest to częste zjawisko w Polsce, warto więc przyjrzeć się mu bliżej i śledzić  efekty tej współpracy.

dpw_organizatorzy

Projekt podzielony został na dwa główne etapy – w pierwszym powstała platforma udostępniająca dane miejskie, w drugim przeprowadzany jest konkurs na najlepsze aplikacje korzystające z udostępnianych danych.

Początki

Kluczowym elementem udostępniania danych jest odpowiedź na kilka pytań – jakie dane posiada miasto, które z nich mogą zostać udostępnione, w jaki sposób i jakim kosztem.

Odpowiedzią na pierwsze z nich było przeprowadzenie pod kierunkiem Biura Informatyki Urzędu Miasta ewidencji zbiorów danych w Urzędzie Miasta Stołecznego, w wyniku czego powstała lista zbiorów danych z opisem ich zawartości i cech (tematyka, sposób przechowywania, kompletność itp.). Uzupełnieniem tej kwerendy były spotkania z przedstawicielami poszczególnych wydziałów i jednostek UM zorganizowane w celu lepszego poznania gromadzonych przez nie danych oraz potencjalnych problemów, które mogą się pojawić podczas ich udostępniania.

Mając wiedzę o posiadanych zbiorach danych wstępnie wybrano te, których udostępnienie jest możliwe w sensownym czasie i budżecie. Otwarte pozostawało pytanie o to, które zbiory będą najbardziej atrakcyjne dla ich adresatów – twórców aplikacji, osób zaangażowanych społecznie, w końcu wszystkich mieszkańców miasta. W tym celu w sierpniu 2014 przeprowadzono sondę z pytaniem o zbiory danych interesujące wypełniających (wyniki można znaleźć tutaj: https://www.technologie.org.pl/danepowarszawsku/rezultaty/rezultat_1). Wyniki sondy w miarę możliwości zostały uwzględnione przy tworzeniu finalnej listy zbiorów przeznaczonych do udostępnienia przez miasto.

Platforma

Równolegle zaczęło powstawać oprogramowanie konieczne do udostępniania danych. Powstało ono w oparciu o platformę CKAN ze wsparciem merytorycznych ekspertów firmy Orange (jednego z partnerów projektu). Znalazły się na niej dane pochodzące z wielu źródeł, w tym dane czasu rzeczywistego o położeniu pojazdów komunikacji miejskiej (obecnie tylko tramwajów) czy z systemów kolejkowych w urzędach.

dpw_api

Opis wszystkich dostępnych zbiorów danych możemy znaleźć pod adresem https://api.um.warszawa.pl. Obecny interfejs platformy nie jest idealny, dość trudno się po niej nawiguje, a opisy zbiorów danych i przykłady obsługi API są bardzo lakoniczne. Wierzymy jednak, że stopniowo liczba udostępnionych zbiorów danych będzie rosła a sposób ich prezentacji dorówna analogicznym portalom z innych miast, które można postawić jako wzór: Helsinki http://www.hri.fi/en/ czy Londyn http://data.london.gov.uk.

Konkurs

logo-napis-biale_tlo-e1418388539512

Po przygotowaniu platformy, w marcu 2015 roku, rozpoczął się konkurs na aplikacje bazujące na udostępnianych danych (szczegóły: https://konkurs.danepowarszawsku.pl/). Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie siedemdziesiąt jeden projektów, można zapoznać się z nimi na stronie https://konkurs.danepowarszawsku.pl/pl/lista-projektow. W wyniku głosowania publiczności i decyzji jury wybrano dwudziestu finalistów, którzy dopracowują swoje aplikacje pod opieką mentorów (https://konkurs.danepowarszawsku.pl/pl/news/mentorzy).

Czas na przygotowanie aplikacji minął 14 czerwca, później po obradach jury (https://konkurs.danepowarszawsku.pl/pl/news/jurorzy) i głosowaniu publiczności zostaną przyznane nagrody dla najlepszych z nich na uroczystej gali 26 czerwca. Dla zwycięzców przewidziano trzymiesięczne okresy inkubacji – wsparcia ekspertów w zakresie dokończenia i wdrożenia projektu. Proces ten będzie dostosowany indywidualnie do potrzeb zwycięskich zespołów.

W trakcie trwania konkursu uczestnicy poza wsparciem mentorów mogli brać udział w wideokonferencjach prowadzonych przez ekspertów z zakresu otwartych licencji, standardu WCAG 2.0 oraz prowadzenia projektów (ich nagrania można znaleźć tutaj: https://vimeo.com/danepowarszawsku). Zorganizowano również szereg warsztatów wspomagających tworzenie zespołów uczestniczących w konkursie oraz generowanie pomysłów na te aplikacje (https://konkurs.danepowarszawsku.pl/pl/news/zainspiruj-sie-zglos-pomysl).

Przyszłość

Co dalej? Rolą miasta będzie dalszy rozwój platformy udostępniającej dane – jej rozbudowa, uproszczenie korzystania, przygotowanie i dodanie nowych zbiorów danych. Jeżeli dane te mają być użyteczne do zastosowań biznesowych a nie tylko hobbystycznych dla pasjonatów muszą być wysokiej jakości, wiarygodne oraz w formacie umożliwiającym ich proste przetworzenie.

Zapewnienie odpowiedniego wsparcia technicznego i merytorycznego na pewno pociągnie za sobą pewne koszty ale jest nieuniknione jeżeli program otwierania danych miejskich ma odnieść sukces.

Ważna będzie też działalność edukacyjna związana z tym aspektem działalności miasta oraz otwartość na propozycje i sugestie spływające od odbiorców danych. Warto zapoczątkować organizowanie regularnych spotkań przedstawicieli biznesu, start-up’ów, społeczności technologicznej i organizacji pozarządowych z miastem. Sporo już zostało zrobione ale to dopiero początek wieloletnich działań.

Koduj dla Polski od samego początku kibicowało tej inicjatywie, uczestniczyliśmy w niektórych roboczych spotkaniach w Urzędzie Miasta, pomogliśmy w wyborze najciekawszych źródeł danych, wspieraliśmy zespoły biorące udział w konkursie oraz przygotowujemy program wsparcia dla najbardziej zaawansowanych projektów po zakończeniu konkursu.

Michał Szkodziński

Michał Szkodziński

Inne artykuły autora

Zobacz także

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

12 maja 2020 | Blog

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

„Prawo do miasta. Co dalej?” Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce. 📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?📍Jak rozumieją […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich