Koduj dla Polski

Dostępność miejsc publicznych – WheelMap.org

6 September 2016 | Projekty
 

Wheelmap.org to serwis mapujący dostępność dla osób z niepełnosprawnościami punktów użyteczności publicznej: restauracji, kin, teatrów.

Wróciłem wczoraj z organizowanego w Berlinie FSFE Summit 2016 i chciałem podzielić się z wami kilkoma ciekawymi projektami i inicjatywami, które poznałem. Słowem wstępu, Free Software Foundation Europe [FSFE] to Fundacja działająca na rzecz wolnego i otwartego oprogramowania w Europie. Organizują warsztaty, kampanie informacyjne i prowadzą rzecznictwo na rzecz wprowadzenia otwartego oprogramowania w administracji publicznej. Z okazji swoich 15 urodzin zorganizowali konferencję, przyklejoną do QtCon2016, na której zebrali zarówno osoby współpracujące z nimi blisko, jak i innych podzielających ideę otwartego oprogramowania. Było kilka ciekawych tematów aktywistycznych, jednak na początku chciałem podzielić się z Wami informacją o serwisie, który dość dobrze wpisuje się w ideę i praktykę Koduj dla Polski.

wheelmap-point

Wheelmap.org to serwis mapujący dostępność dla osób z niepełnosprawnościami punktów użyteczności publicznej: restauracji, kin, teatrów. Wychodząc od własnych potrzeb, autorzy po odpaleniu serwisu spotkali się z wieloma pozytywnymi komentarzami osób, którym powstanie serwisu ułatwiło życie i dało większe poczucie pewności siebie. Na tej pozytywnej fali pojechali dalej. Ich głównym celem jest lepsza dostępność miejsc publicznych, na co inwentaryzacja bezpośrednio nie wpłynęła. Badanie miejsc, które wypadły źle w ocenie dostępności pokazało, że główną przyczyną za tym stojącą nie jest to, że właścicielom nie zależy na dostępności, a to że nie wiedzą jak ją poprawić. Jednocześnie najpopularniejszą przeszkodą było kilka schodków przy wejściu. Wheelmap stworzył na to prostą odpowiedź – sklep online z jednym produktem – rampą do podjazdu, WheelRamp. Dzięki temu produktowi i kampanii za nim stojącą odnieśli praktyczny wpływ na poprawę dostępności.

Rampe1

Za każdym razem jak angażujemy się w działania społeczno-technologiczne powinniśmy zadawać sobie to pytanie: do jakiego celu dążymy? na jaką potrzebę odpowiadamy? Produkty tworzone po drodze, czy to techologiczne, czy nie, nie powinny być celem samym w sobie. Po ich wdrożeniu powinniśmy siebie zapytać (i zmierzyć) jak bardzo przybliżyło to nas do celu? Co możemy zrobić więcej?

Teraz serwis WheelMap.org poszukuje osób do współpracy w innych krajach – autorzy zachęcają do dodawania nowych tłumaczeń i inwentaryzowania lokalnych punktów. Zależy Wam na rozwoju takiego serwisu? Piszcie na kontakt@kodujdlapolski.pl – przetłumaczmy serwis na polski i dołączmy się do jego rozwijania. Już teraz możecie uzupełniać informacje o dostępności miejsc w waszej okolicy klikając na szare punkty na WheelMap.org. A może zrobimy wspólny maraton mapowania dostępności?

Do usłyszenia,

Krzysiek

 

PS. 1. Istotny punkt, na który zwrócono uwagę (także przez innych występujących) to własność danych. Wheelmap wykorzystuje i dodaje dane do serwisu OpenStreetMap – dzięki temu mogą korzystać z obecnych podkładów oraz są pewni, że wgrane dane będą dostępne dla wszystkich innych. Podobne podejście ma tłumaczony przez nas portal Metro Dla Wszystkich, który dane publikuje na otwartej licencji.

PS. 2. Chcesz zacząć publikować na blogu Koduj dla Polski? Napisz do nas!

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

13 August 2019 | Blog

Przepisy jako kod – Code for Australia

Mam na imię Damian. Jestem programistą, łódzkim koordynatorem programu Koduj dla Polski prowadzonego przez Fundację ePaństwo. Na co dzień prowadzę jednoosobową firmę, współpracując głównie z organizacjami pozarządowymi z województwa łódzkiego i mazowieckiego. W tym tekście chcę opowiedzieć o swoim doświadczeniu zdobytym podczas tegorocznego stażu w Code for Australia i New South Wales Government. W marcu bieżącego roku rozpocząłem 6-miesięczny […]

Technologia i transport w inteligentnym mieście: szanse na dalszy rozwój czy wykluczenie?

Miałam ostatnio przyjemność wziąć udział w dyskusji dotyczącej inteligentnych miast (smart cities) na jednej z konferencji transportowych w Warszawie. Zostałam poproszona w ostatniej chwili, żeby zasiąść na scenie z sześcioma mężczyznami i zdywersyfikować panel. Zawahałam się, bo miałam tylko dwa dni na przygotowanie do dyskusji. Może powinnam poczuć się też nieco urażona, że zaprasza się […]

19 December 2018 | Blog, Projekty

Instrukcja instalacji oprogramowania i montażu zestawu Luftdaten

Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora.  Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić. KROK 1/4. Ściągnij sterowniki. Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich