Koduj dla Polski

Dostępność miejsc publicznych – WheelMap.org

6 września 2016 | Projekty
 

Wheelmap.org to serwis mapujący dostępność dla osób z niepełnosprawnościami punktów użyteczności publicznej: restauracji, kin, teatrów.

Wróciłem wczoraj z organizowanego w Berlinie FSFE Summit 2016 i chciałem podzielić się z wami kilkoma ciekawymi projektami i inicjatywami, które poznałem. Słowem wstępu, Free Software Foundation Europe [FSFE] to Fundacja działająca na rzecz wolnego i otwartego oprogramowania w Europie. Organizują warsztaty, kampanie informacyjne i prowadzą rzecznictwo na rzecz wprowadzenia otwartego oprogramowania w administracji publicznej. Z okazji swoich 15 urodzin zorganizowali konferencję, przyklejoną do QtCon2016, na której zebrali zarówno osoby współpracujące z nimi blisko, jak i innych podzielających ideę otwartego oprogramowania. Było kilka ciekawych tematów aktywistycznych, jednak na początku chciałem podzielić się z Wami informacją o serwisie, który dość dobrze wpisuje się w ideę i praktykę Koduj dla Polski.

wheelmap-point

Wheelmap.org to serwis mapujący dostępność dla osób z niepełnosprawnościami punktów użyteczności publicznej: restauracji, kin, teatrów. Wychodząc od własnych potrzeb, autorzy po odpaleniu serwisu spotkali się z wieloma pozytywnymi komentarzami osób, którym powstanie serwisu ułatwiło życie i dało większe poczucie pewności siebie. Na tej pozytywnej fali pojechali dalej. Ich głównym celem jest lepsza dostępność miejsc publicznych, na co inwentaryzacja bezpośrednio nie wpłynęła. Badanie miejsc, które wypadły źle w ocenie dostępności pokazało, że główną przyczyną za tym stojącą nie jest to, że właścicielom nie zależy na dostępności, a to że nie wiedzą jak ją poprawić. Jednocześnie najpopularniejszą przeszkodą było kilka schodków przy wejściu. Wheelmap stworzył na to prostą odpowiedź – sklep online z jednym produktem – rampą do podjazdu, WheelRamp. Dzięki temu produktowi i kampanii za nim stojącą odnieśli praktyczny wpływ na poprawę dostępności.

Rampe1

Za każdym razem jak angażujemy się w działania społeczno-technologiczne powinniśmy zadawać sobie to pytanie: do jakiego celu dążymy? na jaką potrzebę odpowiadamy? Produkty tworzone po drodze, czy to techologiczne, czy nie, nie powinny być celem samym w sobie. Po ich wdrożeniu powinniśmy siebie zapytać (i zmierzyć) jak bardzo przybliżyło to nas do celu? Co możemy zrobić więcej?

Teraz serwis WheelMap.org poszukuje osób do współpracy w innych krajach – autorzy zachęcają do dodawania nowych tłumaczeń i inwentaryzowania lokalnych punktów. Zależy Wam na rozwoju takiego serwisu? Piszcie na kontakt@kodujdlapolski.pl – przetłumaczmy serwis na polski i dołączmy się do jego rozwijania. Już teraz możecie uzupełniać informacje o dostępności miejsc w waszej okolicy klikając na szare punkty na WheelMap.org. A może zrobimy wspólny maraton mapowania dostępności?

Do usłyszenia,

Krzysiek

 

PS. 1. Istotny punkt, na który zwrócono uwagę (także przez innych występujących) to własność danych. Wheelmap wykorzystuje i dodaje dane do serwisu OpenStreetMap – dzięki temu mogą korzystać z obecnych podkładów oraz są pewni, że wgrane dane będą dostępne dla wszystkich innych. Podobne podejście ma tłumaczony przez nas portal Metro Dla Wszystkich, który dane publikuje na otwartej licencji.

PS. 2. Chcesz zacząć publikować na blogu Koduj dla Polski? Napisz do nas!

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

17 listopada 2019 | Blog

Wsparcie na drodze do usamodzielnienia

Technologia Aplikacja dedykowana jest młodzieży (nie mamy jeszcze nazwy), a zatem powinna działać docelowo na systemach Android i IOS. Idealnie byłoby, aby była to zatem jedna aplikacja, którą można uruchomić na obu systemach, czyli opracowana w technologii np. Xamarin lub innej, która pozwala stworzyć jedną aplikację. Jeśli nie będzie możliwości zbudowania aplikacji od razu w […]

28 października 2019 | Blog

Hacknight Warszawa

Jak programowałem prawo. Przygoda z Legal Tech na antypodach. 12 listopada 2019 r. odbędzie się kolejne spotkanie Hacknight Warszawa w ramach inicjatywy Koduj dla Polski. Tym razem nasz koordynator z Łodzi opowie o technologii kodowania prawa (ang. Rules as code) którą poznał podczas półrocznego stażu organizacji Code for Australia dla rządu stanu Nowa Południowa Walia […]

10 października 2019 | Blog

Garść przydatnych informacji jak już masz złożony czujnik Luftdaten

Podłączyłeś/aś i zestaw już mierzy? 🙂 Garść przydatnych narzędzi w jednym miejscu, które mogą być wsparcie w użytkowaniu sensora. Strona do testowania działania czujnika, przed podłączeniem do sieci Luftdaten: Dane sensora: http://bit.ly/luftdaten_graf Pod tym adresem znajduje się historia pomiarów temperatury i wilgotności (dht lub bme280) oraz pomiary zapylenia (sds). Wyszukasz swój sensor wciskając na klawiaturze: […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich