Koduj dla Polski

Dostępność miejsc publicznych – WheelMap.org

6 września 2016 | Projekty
 

Wheelmap.org to serwis mapujący dostępność dla osób z niepełnosprawnościami punktów użyteczności publicznej: restauracji, kin, teatrów.

Wróciłem wczoraj z organizowanego w Berlinie FSFE Summit 2016 i chciałem podzielić się z wami kilkoma ciekawymi projektami i inicjatywami, które poznałem. Słowem wstępu, Free Software Foundation Europe [FSFE] to Fundacja działająca na rzecz wolnego i otwartego oprogramowania w Europie. Organizują warsztaty, kampanie informacyjne i prowadzą rzecznictwo na rzecz wprowadzenia otwartego oprogramowania w administracji publicznej. Z okazji swoich 15 urodzin zorganizowali konferencję, przyklejoną do QtCon2016, na której zebrali zarówno osoby współpracujące z nimi blisko, jak i innych podzielających ideę otwartego oprogramowania. Było kilka ciekawych tematów aktywistycznych, jednak na początku chciałem podzielić się z Wami informacją o serwisie, który dość dobrze wpisuje się w ideę i praktykę Koduj dla Polski.

wheelmap-point

Wheelmap.org to serwis mapujący dostępność dla osób z niepełnosprawnościami punktów użyteczności publicznej: restauracji, kin, teatrów. Wychodząc od własnych potrzeb, autorzy po odpaleniu serwisu spotkali się z wieloma pozytywnymi komentarzami osób, którym powstanie serwisu ułatwiło życie i dało większe poczucie pewności siebie. Na tej pozytywnej fali pojechali dalej. Ich głównym celem jest lepsza dostępność miejsc publicznych, na co inwentaryzacja bezpośrednio nie wpłynęła. Badanie miejsc, które wypadły źle w ocenie dostępności pokazało, że główną przyczyną za tym stojącą nie jest to, że właścicielom nie zależy na dostępności, a to że nie wiedzą jak ją poprawić. Jednocześnie najpopularniejszą przeszkodą było kilka schodków przy wejściu. Wheelmap stworzył na to prostą odpowiedź – sklep online z jednym produktem – rampą do podjazdu, WheelRamp. Dzięki temu produktowi i kampanii za nim stojącą odnieśli praktyczny wpływ na poprawę dostępności.

Rampe1

Za każdym razem jak angażujemy się w działania społeczno-technologiczne powinniśmy zadawać sobie to pytanie: do jakiego celu dążymy? na jaką potrzebę odpowiadamy? Produkty tworzone po drodze, czy to techologiczne, czy nie, nie powinny być celem samym w sobie. Po ich wdrożeniu powinniśmy siebie zapytać (i zmierzyć) jak bardzo przybliżyło to nas do celu? Co możemy zrobić więcej?

Teraz serwis WheelMap.org poszukuje osób do współpracy w innych krajach – autorzy zachęcają do dodawania nowych tłumaczeń i inwentaryzowania lokalnych punktów. Zależy Wam na rozwoju takiego serwisu? Piszcie na kontakt@kodujdlapolski.pl – przetłumaczmy serwis na polski i dołączmy się do jego rozwijania. Już teraz możecie uzupełniać informacje o dostępności miejsc w waszej okolicy klikając na szare punkty na WheelMap.org. A może zrobimy wspólny maraton mapowania dostępności?

Do usłyszenia,

Krzysiek

 

PS. 1. Istotny punkt, na który zwrócono uwagę (także przez innych występujących) to własność danych. Wheelmap wykorzystuje i dodaje dane do serwisu OpenStreetMap – dzięki temu mogą korzystać z obecnych podkładów oraz są pewni, że wgrane dane będą dostępne dla wszystkich innych. Podobne podejście ma tłumaczony przez nas portal Metro Dla Wszystkich, który dane publikuje na otwartej licencji.

PS. 2. Chcesz zacząć publikować na blogu Koduj dla Polski? Napisz do nas!

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich