Koduj dla Polski

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

12 maja 2020 | Blog
 

„Prawo do miasta. Co dalej?”

Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce.

📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?
📍Jak rozumieją zjawisko „smart city” aktywistki lokalne czy osoby badające samorządność i e-usługi publiczne?
📍Czy doskwiera brak otwartych narzędzi cyfrowych?
📍I wreszcie, co możemy zrobić, by najgorszym powikłaniem po wirusie nie było osłabienie procesów demokratycznych w samorządach?

Ponadto, przyjrzymy się wspólnie temu, czy rzeczywiście obecny kryzys przyczynił się do wzmocnienia przekonania, że dane i informacja to podstawa budowania zaufania i skutecznych metod radzenia sobie w czasach kryzysu.

👉Rejestracja: https://pdfcee.pl/2020o-registration/
Wydarzenie jest bezpłatne i będzie tłumaczone na język polski i Polski Język Migowy. Zapraszamy!

👉 Wydarzenie jest częścią Personal Democracy Forum CEE, skierowaną do polskojęzycznej publiczności. Pełen program: https://pdfcee.pl/2020o-agenda/

Partnerzy festiwalu:
A2P2 architecture & planning, Civil City Lab, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Soclab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych, Heksagon, Instytut Metropolitalny, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski, Kongres Ruchów Miejskich, Magazyn Miasta/ Cities Magazine, Miasto Jest Nasze.

Pełen program:
16.30 – 16.35 Otwarcie Festiwalu
Wojciech Sańko i Krzysztof Izdebski, Fundacja ePaństwo

16.35 – 16.45 Prawo do cyfrowego miasta wobec COVID-19
Edwin Bendyk – Polityka, Fundacja Batorego

16:45 – 16.55 Civil City czy Smart City?
dr Anna Domaradzka, Civil City Lab, Instytut Studiów Społecznych UW

16:55 – 17.25 Sesja dyskusyjna: Czy doczekaliśmy śmierci smart city? Czym może być zbiorowa inteligencja w dobie cyfrowego samorządu?
Moderatorka: Martyna Obarska – wicenaczelna Magazyn Miasta/ Cities Magazine
Krzysztof Garski – analityk w Biurze Informatyki UM Gdańsk
Justyna Kościńska – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
dr Sławomir Nałęcz – Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego
dr Katarzyna Sztop-Rutkowska – Instytut Socjologii UwB, Fundacja Soclab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych

17:25 – 18:00 Co się dzieje gdy przechodzimy z Offline do Online? O wykorzystaniu technologii komunikacyjnych w planowaniu przestrzennym – sesja praktyków
Wstęp i moderacja: dr Marta Jaskulska – Kongres Ruchów Miejskich

Partycypacja społeczna i mapy internetowe
dr Michał Czepkiewicz – Heksagon

W prezentacji podzielę się doświadczeniami 8 lat stosowania i rozwijania różnych narzędzi geokonsultacji, czyli map internetowych używanych w partycypacji społecznej. Opowiem o korzyściach dla organizatorów i uczestników procesów konsultacyjnych wynikających ze stosowania takich narzędzi. Pokażę jakie ograniczenia są związane z takimi narzędziami i jak je można pokonać. Podzielę się praktycznymi wskazówkami: co warto robić i czego unikać.

Relacja między offline a online w partycypacji
dr inż arch. Łukasz Pancewicz, A2P2 architecture & planning, Politechnika Gdańska Wydział Architektury

Przygotowując narzędzia online nie należy zapominać o celu partycypacji oraz tym, jak żyją jej główni uczestnicy. Narzędzia cyfrowe są rozszerzeniem partycypacji technicznej, są jednak stosowane w określonym kontekście lokalnym, społecznym i politycznym. Przygotowując się do ich zastosowania nie należy zapominać o realiach “offline”. W trakcie prezentacji podsumuję nasze doświadczenia zastosowań narzędzi cyfrowych w procesie partycypacyjno-projektowym miejskiego parku w Dąbrowie Górniczej.

Mieszkańcy on-line, czy off-line mają te same potrzeby
Sylwia Widzisz Pronobis, członkini zarządu, Stow. Przyjaciele Kongresu Ruchów Miejskich, Bytom

W pracy ze społecznościami lokalnymi chcącymi zmieniać swoje otoczenie, kluczowe okazuje się zdobycie kompetencji w szukaniu danych w internecie. Szczególnie ważne są dane przestrzenne i dane o procedurach planistycznych. Przed epidemią wiele spraw liderzy załatwiali w urzędzie spotykając się z urzędnikami, włodarzami, a obecnie są w większości zdani na siebie i na dane w sieci. Coś co przez długi czas było dla mieszkańców tylko informacją ekspercką dzisiaj jest podstawą do rozmów o swoich prawach w przestrzeni miasta.

Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Animator współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy światem technologicznym, organizacjami pozarządowymi i władzą publiczną. Promotor technologii, która odpowiada na potrzeby i problemy społeczne.
Inne artykuły autora

Zobacz także

16 listopada 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu WarsawLO

Cześć,  jesteśmy grupą wolontariuszy rozwijającą portal WarsawLO. Nie słyszałaś/eś o nas? No właśnie! Dlatego poszukujemy wymiatacza social media, także wolontariusza 🙂 Na czym nam zależy:  ✓ żeby Ci się chciało 🙂 nie ścigamy, nie pilnujemy – zależy nam żebyś sam chciał/-a działać! ✓  i do tego działać kreatywnie 🙂  ✓  żebyś znał/-a język polski i […]

12 listopada 2020 | Blog

Hackathon dla Miast Polskiego Funduszu Rozwoju 20-22.11.2020

Pandemia wystawiła samorządy na próbę. Podejmij wyzwanie i pomóż miastom w walce ze skutkami COVID-19. Zapraszam na Hackathon dla Miast Polskiego Funduszu Rozwoju 20-22 listopada Aby lepiej przygotować samorządy na sytuacje kryzysowe, najlepsi programiści z całej Polski w ciągu 48 godzin opracują rozwiązania czterech najciekawszych wyzwań zgłoszonych przez średnie miasta (20-100 tysięcy mieszkańców). Znamy już […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich