Koduj dla Polski

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

12 maja 2020 | Blog
 

„Prawo do miasta. Co dalej?”

Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce.

📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?
📍Jak rozumieją zjawisko „smart city” aktywistki lokalne czy osoby badające samorządność i e-usługi publiczne?
📍Czy doskwiera brak otwartych narzędzi cyfrowych?
📍I wreszcie, co możemy zrobić, by najgorszym powikłaniem po wirusie nie było osłabienie procesów demokratycznych w samorządach?

Ponadto, przyjrzymy się wspólnie temu, czy rzeczywiście obecny kryzys przyczynił się do wzmocnienia przekonania, że dane i informacja to podstawa budowania zaufania i skutecznych metod radzenia sobie w czasach kryzysu.

👉Rejestracja: https://pdfcee.pl/2020o-registration/
Wydarzenie jest bezpłatne i będzie tłumaczone na język polski i Polski Język Migowy. Zapraszamy!

👉 Wydarzenie jest częścią Personal Democracy Forum CEE, skierowaną do polskojęzycznej publiczności. Pełen program: https://pdfcee.pl/2020o-agenda/

Partnerzy festiwalu:
A2P2 architecture & planning, Civil City Lab, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Soclab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych, Heksagon, Instytut Metropolitalny, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski, Kongres Ruchów Miejskich, Magazyn Miasta/ Cities Magazine, Miasto Jest Nasze.

Pełen program:
16.30 – 16.35 Otwarcie Festiwalu
Wojciech Sańko i Krzysztof Izdebski, Fundacja ePaństwo

16.35 – 16.45 Prawo do cyfrowego miasta wobec COVID-19
Edwin Bendyk – Polityka, Fundacja Batorego

16:45 – 16.55 Civil City czy Smart City?
dr Anna Domaradzka, Civil City Lab, Instytut Studiów Społecznych UW

16:55 – 17.25 Sesja dyskusyjna: Czy doczekaliśmy śmierci smart city? Czym może być zbiorowa inteligencja w dobie cyfrowego samorządu?
Moderatorka: Martyna Obarska – wicenaczelna Magazyn Miasta/ Cities Magazine
Krzysztof Garski – analityk w Biurze Informatyki UM Gdańsk
Justyna Kościńska – wiceprzewodnicząca Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze
dr Sławomir Nałęcz – Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego
dr Katarzyna Sztop-Rutkowska – Instytut Socjologii UwB, Fundacja Soclab – Laboratorium Badań i Działań Społecznych

17:25 – 18:00 Co się dzieje gdy przechodzimy z Offline do Online? O wykorzystaniu technologii komunikacyjnych w planowaniu przestrzennym – sesja praktyków
Wstęp i moderacja: dr Marta Jaskulska – Kongres Ruchów Miejskich

Partycypacja społeczna i mapy internetowe
dr Michał Czepkiewicz – Heksagon

W prezentacji podzielę się doświadczeniami 8 lat stosowania i rozwijania różnych narzędzi geokonsultacji, czyli map internetowych używanych w partycypacji społecznej. Opowiem o korzyściach dla organizatorów i uczestników procesów konsultacyjnych wynikających ze stosowania takich narzędzi. Pokażę jakie ograniczenia są związane z takimi narzędziami i jak je można pokonać. Podzielę się praktycznymi wskazówkami: co warto robić i czego unikać.

Relacja między offline a online w partycypacji
dr inż arch. Łukasz Pancewicz, A2P2 architecture & planning, Politechnika Gdańska Wydział Architektury

Przygotowując narzędzia online nie należy zapominać o celu partycypacji oraz tym, jak żyją jej główni uczestnicy. Narzędzia cyfrowe są rozszerzeniem partycypacji technicznej, są jednak stosowane w określonym kontekście lokalnym, społecznym i politycznym. Przygotowując się do ich zastosowania nie należy zapominać o realiach “offline”. W trakcie prezentacji podsumuję nasze doświadczenia zastosowań narzędzi cyfrowych w procesie partycypacyjno-projektowym miejskiego parku w Dąbrowie Górniczej.

Mieszkańcy on-line, czy off-line mają te same potrzeby
Sylwia Widzisz Pronobis, członkini zarządu, Stow. Przyjaciele Kongresu Ruchów Miejskich, Bytom

W pracy ze społecznościami lokalnymi chcącymi zmieniać swoje otoczenie, kluczowe okazuje się zdobycie kompetencji w szukaniu danych w internecie. Szczególnie ważne są dane przestrzenne i dane o procedurach planistycznych. Przed epidemią wiele spraw liderzy załatwiali w urzędzie spotykając się z urzędnikami, włodarzami, a obecnie są w większości zdani na siebie i na dane w sieci. Coś co przez długi czas było dla mieszkańców tylko informacją ekspercką dzisiaj jest podstawą do rozmów o swoich prawach w przestrzeni miasta.

Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Animator współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy światem technologicznym, organizacjami pozarządowymi i władzą publiczną. Promotor technologii, która odpowiada na potrzeby i problemy społeczne. Prywatnie, fan literatury i filmów sci-fi oraz gier strategicznych.
Inne artykuły autora

Zobacz także

12 maja 2020 | Blog

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

„Prawo do miasta. Co dalej?” Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce. 📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?📍Jak rozumieją […]

9 kwietnia 2020 | Blog

Fajne otwarcie, ale nie tędy droga

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że pracuje nad stworzeniem aplikacji ProteGo, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Aplikacja wykorzystuje technologię Bluetooth do identyfikowania i zapisywania obecności urządzeń mobilnych (a przez to również ludzi), którzy znaleźli się w naszej najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Aplikacja ma być przydatna, kiedy zniesione będą ogólnopolskie ograniczenia poruszania się, żeby typować osoby, które będą poddane indywidualnej kwarantannie. Ministerstwo Cyfryzacji powołuje się przy tym na przykład Singapuru, który stworzył podobną aplikację. ProteGo nie jest jeszcze ukończona, ale Ministerstwo już teraz upubliczniło jej dokumentację i kod źródłowy oraz zaprosiło ekspertów i innych obywateli do wyrażania swoich opinii na jej temat. Internauci nie zawiedli i pojawiło się wiele ważnych sugestii.

4 kwietnia 2020 | Blog

Rząd eksperymentuje z Open Source przy walce z epidemią

Jest propozycja nowej aplikacji na telefon, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Pewnie już słyszeliście o obowiązku instalowania aplikacji Kwarantanna domowa przez osoby na kwarantannie, ale nowa aplikacja ProteGo ma już być instalowana przez każdego, a jej działanie jest zupełnie inne. Co robią aplikacje rządowe? Użytkownicy Kwarantanny domowej dostają o różnych porach dnia […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich