Koduj dla Polski

Hakuj Śląski Transport – Podsumowanie

17 listopada 2015 | Katowice, Hakatony, Spotkania
 

Na Hakuj Śląski Transport spotkali się aktywiści miejscy, programiści i graficy – mieszkańcy Śląska, którym zależy na wysokiej jakości transportu w regionie

Transport na Śląsku bywa problematyczny. Często, aby dostać się w inne miejsce Górnośląskie Okręgu Przemysłowego należy wielokrotnie zmienić środek transportu, jechać naokoło przez inne miasto, długo czekać na przesiadkach. Dlatego wiele osób wybiera podróż prywatnym samochodem, co prowadzi do korkowania się tras wyjazdowych oraz problemów z parkowaniem w centrach miast.

Wobec powyższego, od początku prac przyświecało nam wyzwanie – jak można by ulepszyć transport? Ciężko jednak zaproponować konkretne zmiany, jeżeli nie jesteśmy w stanie ilościowo opisać stanu obecnego – jak funkcjonuje sieć transportowa, czego oczekują od niej mieszkańcy. Skupiliśmy się więc na zbieraniu informacji, strukturyzowaniu ich oraz analizie.

Dzięki uprzejmości JakDojade.pl otrzymaliśmy zanonimizowane dane wyszukiwań połączeń komunikacją publiczną (gps od, gps do). Przetworzyliśmy je do formatu GeoJSON oraz wstępnie zwizualizowaliśmy, co możecie obejrzeć na poniższych grafikach.

Przejazdy wszystkie, kolory według odległości

Przejazdy wszystkie, kolory według odległości

Dojazdy do Bytomia

Dojazdy do Bytomia

Dojazdy do Katowic

Dojazdy do Katowic

Dojazdy do Gliwic

Dojazdy do Gliwic

 

Otrzymaliśmy także rozkłady jazdy od KZK GOP (które czekają na przetworzenie do GTFS) oraz udało nam się pobrać schemat wszystkich tras oraz położenia przystanków.

Więcej materiałów (dane, informacje jak je przetworzyć, inne ciekawe projekty) możecie znaleźć na:

Kolejne kroki jakie planujemy to:

  • ustalenie punktów węzłowych na podstawie danych z jakdojade (zebranie okolicznych punktów)
  • zagregowanie tras pomiędzy punktami węzłowymi (dzięki czemu byłoby mniej strzałek i bardziej przejrzysta mapa)
  • pokazanie faktycznych tras przemieszczania się komunikacją publiczną i samochodem, porównanie czasów wzgl. odległości
  • sprawdzenie „przymusowości” tras transportu publicznego – tzn. takie trasy, które są bardzo długie czasowo w stosunku do odległości, ale jednocześnie są jedyną opcją; analiza tych na których, wiemy że porusza się dużo pasażerów

Wspaniałe jest to, że utworzyła się grupa zapaleńców, która chce dalej pracować nad wyzwaniami związanymi z transportem. Będziemy kontynuować prace na spotkaniu we wtorek 24 listopada o 18.30 w Hackerspace Silesia(FB, Meetup). Nad analizą danych transportowych (a głównie ich zbieraniem) zajmuje się także ekipa we Wrocławiu (post podsumowujący pierwsze spotkanie, spotkania odbywają się co tydzień także we wtorki), więc liczymy na współpracę całego województwa.

Hakaton Hakuj Śląski Transport odbył  się 13 i 15 listopada 2015 roku w ramach festiwalu Art+Bits, zorganizowany wspólnie przez Medialab Katowice oraz Fundację ePaństwo.

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

12 maja 2020 | Blog

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

„Prawo do miasta. Co dalej?” Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce. 📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?📍Jak rozumieją […]

9 kwietnia 2020 | Blog

Fajne otwarcie, ale nie tędy droga

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że pracuje nad stworzeniem aplikacji ProteGo, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Aplikacja wykorzystuje technologię Bluetooth do identyfikowania i zapisywania obecności urządzeń mobilnych (a przez to również ludzi), którzy znaleźli się w naszej najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Aplikacja ma być przydatna, kiedy zniesione będą ogólnopolskie ograniczenia poruszania się, żeby typować osoby, które będą poddane indywidualnej kwarantannie. Ministerstwo Cyfryzacji powołuje się przy tym na przykład Singapuru, który stworzył podobną aplikację. ProteGo nie jest jeszcze ukończona, ale Ministerstwo już teraz upubliczniło jej dokumentację i kod źródłowy oraz zaprosiło ekspertów i innych obywateli do wyrażania swoich opinii na jej temat. Internauci nie zawiedli i pojawiło się wiele ważnych sugestii.

4 kwietnia 2020 | Blog

Rząd eksperymentuje z Open Source przy walce z epidemią

Jest propozycja nowej aplikacji na telefon, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Pewnie już słyszeliście o obowiązku instalowania aplikacji Kwarantanna domowa przez osoby na kwarantannie, ale nowa aplikacja ProteGo ma już być instalowana przez każdego, a jej działanie jest zupełnie inne. Co robią aplikacje rządowe? Użytkownicy Kwarantanny domowej dostają o różnych porach dnia […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich