Koduj dla Polski

Instrukcja instalacji oprogramowania i montażu zestawu Luftdaten

19 December 2018 | Blog, Projekty
 

Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie

Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora.  Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić.

KROK 1/4. Ściągnij sterowniki.
Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający systemowi operacyjnemu na Twoim komputerze. Może się zdarzyć, że mając system Windows powyżej wersji 7, instalacja sterowników nie będzie potrzebna.

Sterowniki do modelu V2 (CP2102)

Sterowniki do modelu V3 (CH340)

KROK 2/4. Zainstaluj sterowniki. Rozpakuj ściągnięty plik.

  • Wyodrębnij pliki do folderu, zapamiętaj jego nazwę i lokalizację.
  • Znajdź rozpakowany folder, otwórz go, a następnie:
    – w przypadku wersji modemu V2: otwórz folder o nazwie CP210x i  kliknij dwa razy w aplikację o nazwie CP210xVCPInstaller_x64 (lub x86),
    – w przypadku wersji modemu V3: otwórz folder o nazwie CH341SER i  kliknij dwa razy w aplikację o nazwie SETUP.
  • W oknie systemowym potwierdź chęć instalacji. W przypadku modemu V2 w kreatorze instalacji kliknij “dalej”. W przypadku wersji modemu V3 w oknie instalacyjnym naciśnij przycisk
  • Potwierdzaj do końca instalacji.

KROK 3/4. Pobierz narzędzie do programowania modemu.

Na poniższej liście kliknij w  link, odpowiadający systemowi operacyjnemu na Twoim komputerze. Pobierz plik “luftdaten-tool” z narzędziem do programowania adekwatnym dla Twojego systemu operacyjnego.

Kliknij w plik dwukrotnie, jeśli pojawi się ekran z informacją o ochronie komputera, kliknij w link “więcej informacji” a następnie w przycisk “Uruchom mimo to”.

Więcej informacji i pomoc w sprawie narzędzia: https://dropbox.inf.re/luftdaten/

KROK 4/4. Wgrywanie oprogramowania

Teraz podłącz modem  do komputera krótkim kablem micro USB (jeśli kabel będzie długi, instalacja może się nie udać).

Wybierz polską wersję oprogramowania latest_pl.bin i kliknij  “Wgraj”. Po wgraniu oprogramowania na dole okna zobaczysz komunikat: “Zakończono w … sekundy. ID sensora: …”. Warto zapisać sobie ID sensora, by łatwiej go zidentyfikować w kolejnych krokach.

Po zainstalowaniu modemu, odłącz kabel USB od komputera.

Gdzie znajdę dane z mego czujnika?

  • Dane sensora: http://bit.ly/luftdaten_graf Pod tym adresem  znajduje się historia pomiarów temperatury i wilgotności (dht) oraz pomiary zapylenia (sds).
  • Sygnał WiFi: http://bit.ly/luftdaten_wifi. Strona ma charakter pomocniczy. Pokazywana jest na niej siła sygnału. Może służyć do optymalizacji lokalizacji czujnika względem punktu dostępu. Im mniejsza wartość ujemna tym sygnał jest silniejszy, ale nawet przy -90 dB jakość transmisji jest wystarczająca.

Pełna instrukcja złożenia zestawu Luftdaten

Pobierz plik pdf z instrukcją złożenia zestawu Luftdaten.

 

Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Animator współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy światem technologicznym, organizacjami pozarządowymi i władzą publiczną. Promotor technologii, która odpowiada na potrzeby i problemy społeczne. Prywatnie, fan literatury i filmów sci-fi oraz gier strategicznych.
Inne artykuły autora

Zobacz także

13 August 2019 | Blog

Przepisy jako kod – Code for Australia

Mam na imię Damian. Jestem programistą, łódzkim koordynatorem programu Koduj dla Polski prowadzonego przez Fundację ePaństwo. Na co dzień prowadzę jednoosobową firmę, współpracując głównie z organizacjami pozarządowymi z województwa łódzkiego i mazowieckiego. W tym tekście chcę opowiedzieć o swoim doświadczeniu zdobytym podczas tegorocznego stażu w Code for Australia i New South Wales Government. W marcu bieżącego roku rozpocząłem 6-miesięczny […]

Technologia i transport w inteligentnym mieście: szanse na dalszy rozwój czy wykluczenie?

Miałam ostatnio przyjemność wziąć udział w dyskusji dotyczącej inteligentnych miast (smart cities) na jednej z konferencji transportowych w Warszawie. Zostałam poproszona w ostatniej chwili, żeby zasiąść na scenie z sześcioma mężczyznami i zdywersyfikować panel. Zawahałam się, bo miałam tylko dwa dni na przygotowanie do dyskusji. Może powinnam poczuć się też nieco urażona, że zaprasza się […]

19 December 2018 | Blog, Projekty

Instrukcja instalacji oprogramowania i montażu zestawu Luftdaten

Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora.  Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić. KROK 1/4. Ściągnij sterowniki. Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich