Koduj dla Polski

Instrukcja instalacji oprogramowania i montażu zestawu Luftdaten

19 grudnia 2018 | Blog, Projekty
 

Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie

Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora.  Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić.

KROK 1/4. Ściągnij sterowniki.
Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający systemowi operacyjnemu na Twoim komputerze. Może się zdarzyć, że mając system Windows powyżej wersji 7, instalacja sterowników nie będzie potrzebna.

Sterowniki do modelu V2 (CP2102)

Sterowniki do modelu V3 (CH340)

KROK 2/4. Zainstaluj sterowniki. Rozpakuj ściągnięty plik.

  • Wyodrębnij pliki do folderu, zapamiętaj jego nazwę i lokalizację.
  • Znajdź rozpakowany folder, otwórz go, a następnie:
    – w przypadku wersji modemu V2: otwórz folder o nazwie CP210x i  kliknij dwa razy w aplikację o nazwie CP210xVCPInstaller_x64 (lub x86),
    – w przypadku wersji modemu V3: otwórz folder o nazwie CH341SER i  kliknij dwa razy w aplikację o nazwie SETUP.
  • W oknie systemowym potwierdź chęć instalacji. W przypadku modemu V2 w kreatorze instalacji kliknij “dalej”. W przypadku wersji modemu V3 w oknie instalacyjnym naciśnij przycisk
  • Potwierdzaj do końca instalacji.

KROK 3/4. Pobierz narzędzie do programowania modemu.

Na poniższej liście kliknij w  link, odpowiadający systemowi operacyjnemu na Twoim komputerze. Pobierz plik “luftdaten-tool” z narzędziem do programowania adekwatnym dla Twojego systemu operacyjnego.

Kliknij w plik dwukrotnie, jeśli pojawi się ekran z informacją o ochronie komputera, kliknij w link “więcej informacji” a następnie w przycisk “Uruchom mimo to”.

Więcej informacji i pomoc w sprawie narzędzia: https://dropbox.inf.re/luftdaten/

KROK 4/4. Wgrywanie oprogramowania

Teraz podłącz modem  do komputera krótkim kablem micro USB (jeśli kabel będzie długi, instalacja może się nie udać).

Wybierz polską wersję oprogramowania latest_pl.bin i kliknij  “Wgraj”. Po wgraniu oprogramowania na dole okna zobaczysz komunikat: “Zakończono w … sekundy. ID sensora: …”. Warto zapisać sobie ID sensora, by łatwiej go zidentyfikować w kolejnych krokach.

Po zainstalowaniu modemu, odłącz kabel USB od komputera.

Gdzie znajdę dane z mego czujnika?

  • Dane sensora: http://bit.ly/luftdaten_graf Pod tym adresem  znajduje się historia pomiarów temperatury i wilgotności (dht) oraz pomiary zapylenia (sds).
  • Sygnał WiFi: http://bit.ly/luftdaten_wifi. Strona ma charakter pomocniczy. Pokazywana jest na niej siła sygnału. Może służyć do optymalizacji lokalizacji czujnika względem punktu dostępu. Im mniejsza wartość ujemna tym sygnał jest silniejszy, ale nawet przy -90 dB jakość transmisji jest wystarczająca.

Pełna instrukcja złożenia zestawu Luftdaten

Pobierz plik pdf z instrukcją złożenia zestawu Luftdaten.

 

Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Animator współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy światem technologicznym, organizacjami pozarządowymi i władzą publiczną. Promotor technologii, która odpowiada na potrzeby i problemy społeczne. Prywatnie, fan literatury i filmów sci-fi oraz gier strategicznych.
Inne artykuły autora

Zobacz także

23 marca 2020 | Blog

wsparciedlaszpitala.pl skoordynuje pomoc wolontaryjną dla szpitali w Polsce?

Słyszeliście o projekcie wsparciedlaszpitala.pl? Jakub Jasiczak, ze spółki celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zainicjował taki projekt. 🕵️‍♀️Na czy to polega? Jak sam Kuba pisze na forum Koduj dla Polski: „Ultra pilny jest 1 temat – stworzenie aplikacji do zgłaszania zapotrzebowania przez szpitale na rzeczy ale i osoby, z funkcjonalnością “odklikiwania”, że ktoś czymś już się […]

23 marca 2020 | Blog

techkontrawirus.pl

📣 Masz dość bezsilności i czekania, co dalej będzie z koronawirusem? Powstaje teraz dużo pomysłów i projektów mniej lub bardziej cyfrowych, mających pomóc w sytuacji pandemii. Odpaliliśmy w Fundacja ePaństwo narzędzie, które ma pomóc spriorytetyzowawać wyzwania i problemy społeczne związane z obecną sytuacją. Szukamy wyzwań i problemów, które warto rozwiązać oraz pomysłów, które te problemy […]

17 listopada 2019 | Blog

Wsparcie na drodze do usamodzielnienia

Technologia Aplikacja dedykowana jest młodzieży (nie mamy jeszcze nazwy), a zatem powinna działać docelowo na systemach Android i IOS. Idealnie byłoby, aby była to zatem jedna aplikacja, którą można uruchomić na obu systemach, czyli opracowana w technologii np. Xamarin lub innej, która pozwala stworzyć jedną aplikację. Jeśli nie będzie możliwości zbudowania aplikacji od razu w […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich