Koduj dla Polski

Koduj dla Polski: zaczynamy w Krakowie!

23 września 2013 | Kraków, Hakatony
 

Fundacja ePaństwo uruchamia inicjatywę „Koduj dla Polski”, czyli szereg spotkań programistów kodujących na rzecz społeczności lokalnych. Pierwsze spotkanie, współorganizowane z krakowską inicjatywą Otwarta Małopolska odbędzie się zaraz po konferencji TEDxKrakow, 25-26 października w Forum Przestrzenie.

Koduj dla Polski to szeroko zakrojona inicjatywa, która chce pokazać, że “kodowanie”, “programowanie”, “bycie deweloperem” to nie tylko zawód, ale również umiejętności, które mogą być wykorzystywane w ramach nowoczesnego patriotyzmu. Organizowane spotkania to przestrzeń, która połączy osoby mające pomysły na rozwiązanie lokalnych problemów, z programistami, którzy posiadają niesamowitą umiejętność zmieniania problemów w rozwiązania, a pomysłów w coś, co prawdziwie działa.

Celem Koduj dla Polski jest zaangażowanie innowacyjnego potencjału młodych deweloperów do stworzenia nowych rozwiązań służących w codziennych wyzwaniach w interakcji między obywatelami i władzą oraz do tworzenia aplikacji dla nowoczesnych usług publicznych.

“W polskich miastach tworzymy lokalne grupy, które będą się regularnie spotykać, by właśnie kodować. Na dzień dzisiejszy startujemy z liderami w 6 miastach: Międzyrzecu Podlaskim, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Zachęcamy tym samym wszystkich chętnych z innych miast do kontaktu z nami” mówi Jakub Górnicki, koordynator inicjatywy z ramienia Fundacji ePaństwo.

Inicjatywa ma również swój wymiar międzynarodowy. Catherine Bracy, współtwórczyni Technology for Obama (T4O) i szefowa programu międzynarodowegoCode for America, ogłosiła 20 września, podczas TEDCity2.0, że Koduj dla Polski wraz z Code for Ireland i Code for Japan został oficjalnym partnerem światowej inicjatywy. Ona też osobiście zainauguruje pierwsze spotkanie 25 października w Krakowie i opowie o konkretnych aplikacjach, które udało się stworzyć we współpracy z organami rządowymi USA – w Bostonie, na przykład, problem z zaśnieżonymi hydrantami rozwiązano tworząc, opartą o mapę miasta, aplikację „Adoptuj Hydrant”. Mieszkańcy w prosty sposób informują, którym hydrantem się zaopiekują w razie śnieżycy. Tym samym władze lokalne notyfikowane są, gdzie znajdują się nieczynne urządzenia i szybciej mogą usunąć usterkę.

“Wszystkie działania służą temu, żeby wspólnie szerzyć ideę kodowania na rzecz społeczności lokalnych. Patrzymy na pomysły już wdrożone, ale nie zamykamy się na kreatywność Polaków i ich lokalne potrzeby”, opowiada Dawid Ostrowski, członek Otwartej Małopolski i lider krakowskiego spotkania Koduj dla Polski.

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

8 grudnia 2018 | Blog, Projekty

Wyciąg z badań odnoszących się do czujnika SDS011 – Nova Fitness, który jest stosowany w zestawie Luftdaten.

Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że tanie optyczne czujniki PM mogą być skutecznymi narzędziami do monitorowania jakości powietrza atmosferycznego. Czujniki nisko-kosztowe demonstrują swój potencjał jako tani czujnik aerozolowy, który może być stosowane na obszarach, gdzie pozyskanie drogiego oprzyrządowania do monitorowania jakości powietrza może być zbyt kosztowne, gdzie istnieje pilna potrzeba monitorowania jakości powietrza ze względu […]

4 grudnia 2018 | Blog, Spotkania

Szkolenie online: U.rząd Przyszłości. Globalne trendy, lokalne inicjatywy.

Polecamy ciekawy webinar, który pokazuje ciekawe podejście do projektowania usług publicznych.  Tekst:  Webinar to 60 minutowe szkolenia w formie online, podczas którego  będziemy odkrywać różne oblicza U.rządu Przyszłości. W trakcie naszego spotkania omówię 6 globalnych aspektów kształtujących sferę publiczą tj. Imperatyw Technologiczny, VUCA Times, Rozłam Demograficzny, Zarządzanie Turbulencjami, Ekstremalna Urbanizacja oraz Nowe Modele Zarządzania. Tym […]

28 listopada 2018 | Blog, Warszawa

Szukamy mentorów/ek, zgłoś się teraz!

W ramach współpracy z Fundacją FRSI, szukamy mentorów/ek technicznych na jedno spotkanie w ramach Funduszu 3.0. Tutaj o Funduszu 3.0: http://sektor3-0.pl/fundusz/ Jaka będzie rola programistów/ek podczas spotkania? Chcielibyśmy, aby do każdego z 10 zespołów, na jedno spotkanie dołączył/a programista/ka i pomógł/a odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące produkcji nowego narzędzia, m. in. w jakiej technologii/języku powinno […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich