Koduj dla Polski

Koduj dla Polski: zaczynamy w Krakowie!

23 września 2013 | Kraków, Hakatony
 

Fundacja ePaństwo uruchamia inicjatywę „Koduj dla Polski”, czyli szereg spotkań programistów kodujących na rzecz społeczności lokalnych. Pierwsze spotkanie, współorganizowane z krakowską inicjatywą Otwarta Małopolska odbędzie się zaraz po konferencji TEDxKrakow, 25-26 października w Forum Przestrzenie.

Koduj dla Polski to szeroko zakrojona inicjatywa, która chce pokazać, że “kodowanie”, “programowanie”, “bycie deweloperem” to nie tylko zawód, ale również umiejętności, które mogą być wykorzystywane w ramach nowoczesnego patriotyzmu. Organizowane spotkania to przestrzeń, która połączy osoby mające pomysły na rozwiązanie lokalnych problemów, z programistami, którzy posiadają niesamowitą umiejętność zmieniania problemów w rozwiązania, a pomysłów w coś, co prawdziwie działa.

Celem Koduj dla Polski jest zaangażowanie innowacyjnego potencjału młodych deweloperów do stworzenia nowych rozwiązań służących w codziennych wyzwaniach w interakcji między obywatelami i władzą oraz do tworzenia aplikacji dla nowoczesnych usług publicznych.

“W polskich miastach tworzymy lokalne grupy, które będą się regularnie spotykać, by właśnie kodować. Na dzień dzisiejszy startujemy z liderami w 6 miastach: Międzyrzecu Podlaskim, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Zachęcamy tym samym wszystkich chętnych z innych miast do kontaktu z nami” mówi Jakub Górnicki, koordynator inicjatywy z ramienia Fundacji ePaństwo.

Inicjatywa ma również swój wymiar międzynarodowy. Catherine Bracy, współtwórczyni Technology for Obama (T4O) i szefowa programu międzynarodowegoCode for America, ogłosiła 20 września, podczas TEDCity2.0, że Koduj dla Polski wraz z Code for Ireland i Code for Japan został oficjalnym partnerem światowej inicjatywy. Ona też osobiście zainauguruje pierwsze spotkanie 25 października w Krakowie i opowie o konkretnych aplikacjach, które udało się stworzyć we współpracy z organami rządowymi USA – w Bostonie, na przykład, problem z zaśnieżonymi hydrantami rozwiązano tworząc, opartą o mapę miasta, aplikację „Adoptuj Hydrant”. Mieszkańcy w prosty sposób informują, którym hydrantem się zaopiekują w razie śnieżycy. Tym samym władze lokalne notyfikowane są, gdzie znajdują się nieczynne urządzenia i szybciej mogą usunąć usterkę.

“Wszystkie działania służą temu, żeby wspólnie szerzyć ideę kodowania na rzecz społeczności lokalnych. Patrzymy na pomysły już wdrożone, ale nie zamykamy się na kreatywność Polaków i ich lokalne potrzeby”, opowiada Dawid Ostrowski, członek Otwartej Małopolski i lider krakowskiego spotkania Koduj dla Polski.

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich