Koduj dla Polski

Koduj dla Polski: zaczynamy w Krakowie!

23 September 2013 | Kraków, Hakatony
 

Fundacja ePaństwo uruchamia inicjatywę „Koduj dla Polski”, czyli szereg spotkań programistów kodujących na rzecz społeczności lokalnych. Pierwsze spotkanie, współorganizowane z krakowską inicjatywą Otwarta Małopolska odbędzie się zaraz po konferencji TEDxKrakow, 25-26 października w Forum Przestrzenie.

Koduj dla Polski to szeroko zakrojona inicjatywa, która chce pokazać, że “kodowanie”, “programowanie”, “bycie deweloperem” to nie tylko zawód, ale również umiejętności, które mogą być wykorzystywane w ramach nowoczesnego patriotyzmu. Organizowane spotkania to przestrzeń, która połączy osoby mające pomysły na rozwiązanie lokalnych problemów, z programistami, którzy posiadają niesamowitą umiejętność zmieniania problemów w rozwiązania, a pomysłów w coś, co prawdziwie działa.

Celem Koduj dla Polski jest zaangażowanie innowacyjnego potencjału młodych deweloperów do stworzenia nowych rozwiązań służących w codziennych wyzwaniach w interakcji między obywatelami i władzą oraz do tworzenia aplikacji dla nowoczesnych usług publicznych.

“W polskich miastach tworzymy lokalne grupy, które będą się regularnie spotykać, by właśnie kodować. Na dzień dzisiejszy startujemy z liderami w 6 miastach: Międzyrzecu Podlaskim, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Zachęcamy tym samym wszystkich chętnych z innych miast do kontaktu z nami” mówi Jakub Górnicki, koordynator inicjatywy z ramienia Fundacji ePaństwo.

Inicjatywa ma również swój wymiar międzynarodowy. Catherine Bracy, współtwórczyni Technology for Obama (T4O) i szefowa programu międzynarodowegoCode for America, ogłosiła 20 września, podczas TEDCity2.0, że Koduj dla Polski wraz z Code for Ireland i Code for Japan został oficjalnym partnerem światowej inicjatywy. Ona też osobiście zainauguruje pierwsze spotkanie 25 października w Krakowie i opowie o konkretnych aplikacjach, które udało się stworzyć we współpracy z organami rządowymi USA – w Bostonie, na przykład, problem z zaśnieżonymi hydrantami rozwiązano tworząc, opartą o mapę miasta, aplikację „Adoptuj Hydrant”. Mieszkańcy w prosty sposób informują, którym hydrantem się zaopiekują w razie śnieżycy. Tym samym władze lokalne notyfikowane są, gdzie znajdują się nieczynne urządzenia i szybciej mogą usunąć usterkę.

“Wszystkie działania służą temu, żeby wspólnie szerzyć ideę kodowania na rzecz społeczności lokalnych. Patrzymy na pomysły już wdrożone, ale nie zamykamy się na kreatywność Polaków i ich lokalne potrzeby”, opowiada Dawid Ostrowski, członek Otwartej Małopolski i lider krakowskiego spotkania Koduj dla Polski.

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

Technologia i transport w inteligentnym mieście: szanse na dalszy rozwój czy wykluczenie?

Miałam ostatnio przyjemność wziąć udział w dyskusji dotyczącej inteligentnych miast (smart cities) na jednej z konferencji transportowych w Warszawie. Zostałam poproszona w ostatniej chwili, żeby zasiąść na scenie z sześcioma mężczyznami i zdywersyfikować panel. Zawahałam się, bo miałam tylko dwa dni na przygotowanie do dyskusji. Może powinnam poczuć się też nieco urażona, że zaprasza się […]

19 December 2018 | Blog, Projekty

Instrukcja instalacji oprogramowania i montażu zestawu Luftdaten

Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora.  Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić. KROK 1/4. Ściągnij sterowniki. Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający […]

8 December 2018 | Blog, Projekty

Wyciąg z badań odnoszących się do czujnika SDS011 – Nova Fitness, który jest stosowany w zestawie Luftdaten.

Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że tanie optyczne czujniki PM mogą być skutecznymi narzędziami do monitorowania jakości powietrza atmosferycznego. Czujniki nisko-kosztowe demonstrują swój potencjał jako tani czujnik aerozolowy, który może być stosowane na obszarach, gdzie pozyskanie drogiego oprzyrządowania do monitorowania jakości powietrza może być zbyt kosztowne, gdzie istnieje pilna potrzeba monitorowania jakości powietrza ze względu […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich