Koduj dla Polski

Maraton ratowania drzew. Tworzymy wirtualną mapę wycinek.

22 lutego 2017 | Blog, Hakatony, Warszawa
 

W kontekście ostatniej zmiany prawa, liberalizującej wycinkę drzew oraz samowoli podmiotów gospodarczych, postanowiliśmy zareagować.
Mapowanie drzew jest jednym ze sposobów zwrócenia społecznej uwagi na wartość przyrody w mieście.

Stawiamy dla Warszawy – Open Tree Map: https://www.opentreemap.org/

Przykład z Nowego Jorku:
https://tree-map.nycgovparks.org/

Przykład z Tampy (gdzie robili to urzędnicy):
http://www.tampatreemap.usf.edu/

Mapa jest na wolnej licencji, czyli możemy ją umieścić na własnym serwerze i odpalić własną wersję. Ma kilka ciekawych funkcji.
Daje możliwość społecznościowego nanoszenia drzew na mapę i pokazywania ich roli w ekosystemie miasta.
Model wpływu drzew na lokalny ekosystem, który jest wykorzystywany w Open Tree Map. Dostępny w domenie publicznej – http://www.itreetools.org/

Chcemy mapę przetłumaczyć i dać możliwość mieszkańcom Warszawy, oznaczania i monitorowania drzew. Zobaczymy co uda nam się zrobić w ciągu jednego wieczoru. Mamy kilka osób technicznych, mamy też społeczników.

Zapraszamy osoby techniczne i związane z IT.
Pomożecie postawić narzędzie i zaimplementować szczegółowe funkcje Otwartej Mapy Drzew (nazwa robocza). Potrzebujemy także osób, które poprowadzą partycypacyjnie proces tworzenia flow narzędzia. Może trzeba coś zmienić ze względu na problem czy polski kontekst?

Zapraszamy społeczników.
Praca techniczna, to tylko część roboty. Trzeba przeanalizować polski kontekst dla wskaźników oraz zaplanować funkcje mapy. Dokonać testów i przetłumaczyć narzędzie. Co jeszcze?

Będzie się działo i chcemy pod koniec wieczoru wypuścić wersję używalną.
Do zobaczenia.

Spotkanie w formie warsztatów – do 50 osób

Grupy docelowe:
– przedstawiciele NGO
– mieszkańcy zainteresowani wpływem na sprawy publiczne
– programiści/ stki
– designerzy/ ki
– specjaliści/ tki UX
– specjaliści/ tki od rozwoju produktu IT

Wydarzenia na facebooku.

Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Animator współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy światem technologicznym, organizacjami pozarządowymi i władzą publiczną. Promotor technologii, która odpowiada na potrzeby i problemy społeczne.
Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich