Koduj dla Polski

Metro dla Wszystkich podczas nocy muzeów

16 maja 2016 | Blog, Hakatony, Projekty, Warszawa
 

14 maja, podczas Nocy Muzeów, w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego odbyły się warsztaty projektowania aplikacji mobilnych. Przeznaczone były dla osób zainteresowanych ulepszeniem i rozwojem aplikacji mobilnej Metro dla wszystkich i społecznego serwisu internetowego metro4all.

Współautorem wpisu jest Sylwia Żółkiewska.

O aplikacji

Metro dla Wszystkich to aplikacja pozwalający na sprawdzenie dostępności dowolnego połączenia metrem, od wejścia do wyjścia z niego, pod kątem występowania barier architektonicznych. Jest dostępna bezpłatnie w Google Play i App Store.

Warto zaznaczyć, że w maju 2016 aplikacja mobilna Metro dla wszystkich znalazła się w 10 najbardziej potrzebnych Warszawiakom aplikacji mobilnych.  

Przebieg warsztatów

Celem warsztatów było wspólne zastanowienie się, co można ulepszyć w serwisie, a co w aplikacji mobilnej. Uczestnicy testowali aplikację mobilną i serwis w terenie – wybrali się na wspólny spacer do pobliskiego Metra Służew.

Następnie wspólnie zastanawiali się co w aplikacji jest najbardziej wartościowe i funkcjonalne, a co należałoby poprawić. Wypracowane zostały nowe rozwiązania i wskazówki dla programistów. Zależało nam na tym, by w nowym projekcie uwzględniony został punkt widzenia użytkowników, dlatego nad rozwiązaniami pracowaliśmy uwzględaniając metodę projektowania nastawioną na użytkownika (User-Centered Design).

W warsztacie wzięły udział głównie osoby poruszające się na co dzień metrem: rodzice, dzieci, rowerzyście, sąsiedzi NInA, a także graficy, projektanci, programiści. W grupie zabrakło niestety osób z niepełnosprawnościami, ale ich punkt widzenia starała się przedstawić Eliza Gryszko, która zajmuje się projektowaniem uniwersalnym.

Uczestnicy warsztatów zgodnie uznali, że bardziej potrzebna i użyteczna jest aplikacja mobilna niż serwis internetowy. Stało się tak być może dlatego, że serwis w formie online nie spełniał zupełnie swojej funkcji. Nie dawał możliwości lokalizacji, w stosunku do aplikacji pozbawiony był kluczowych funkcji – pewne elementy nie działały.

zdjęcie 3

Wizja i grupy docelowe

Wizja aplikacji online została sformułowana w następujący sposób:

Aplikacja ‘Metro dla wszystkich’ to łatwa w użyciu, nowoczesna i estetyczna aplikacja mobilna, która informuje osoby mające trwały lub tymczasowy problem z przemieszczaniem się o barierach architektonicznych występujących w metrze.

Zostało wskazanych 5 głównych grup użytkowników aplikacji:

  1. Rowerzyści
  2. Rodzice z małymi dziećmi/ z wózkami
  3. Osoby z ograniczeniami ruchowymi (np. o kulach, o lasce, także starsze)
  4. Osoby niepełnosprawne (np. jeżdzące na wózkach) i ich opiekunowie
  5. Osoby przyjezdne i Warszawiacy z ciężkim bagażem

zdjęcie 5

Michał Szkodziński

Michał Szkodziński

Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich