Koduj dla Polski

Nowe, lepsze Dane Publiczne

18 maja 2015 | Blog
 

Dzisiaj miała miejsce premiera nowej wersji serwisu DanePubliczne.gov.pl – platformy mającej agregować w jednym miejscu informacje sektora publicznego z urzędów całej Polski.

Dane Publiczne to idea polegająca na zbieraniu, otwieraniu i wizualizowaniu danych publicznych w jednym miejscu.

Dane Publiczne to narzędzie technologiczne umożliwiające łatwą integrację zasobów z zewnętrznymi aplikacjami poprzez API.

Dane Publiczne to miejsce, gdzie przedsiębiorcy, badacze, studenci, społecznicy, a przede wszystkim pracownicy administracji publicznej mogą znaleźć potrzebne w pracy informacje rzetelnie opracowane przez instytucje publiczne z całej Polski.

Dane Publiczne to proces digitalizowania i otwierania się Państwa, w którym kluczową rolę pełnią dostawcy danych i ich kompetencje.

Nowy serwis został postawiony na zupełnie nowym silniku – CKAN – platformie tworzonej na otwartym kodzie przez Open Knowledge Foundation. Dorzuciliśmy do niego garść pluginów, połataliśmy trochę bugów, skonfigurowaliśmy pod polskie uwarunkowania prawne no i kompletnie odświeżyliśmy wygląd serwisu, żeby nie kojarzył się z latami 90tymi, a jednocześnie był zgodny z WCAG.

Na rzecz CKANa przemawia to, że jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w Europie (np. data.gov.uk,Data.gouv.fr, PublicData.eu) i także w Stanach. Ułatwia to integrację danych z różnych źródeł, a także sprawia, że wszyscy wspólnie rozwijają ten sam produkt (hooray for open source!). Wszystkie metadane zbiorów danych i zasobów są udostępniane przez otwarte API. API umożliwia także pobieranie właściwych danych zasobów tabelarycznych (xls, xlsx, csv). Wiele formatów danych (tekstowe, graficzne, tabelaryczne) są wyświetlane w samym serwisie bez konieczności ściągania ich na dysk.

Umocowaniem prawnym serwisu Dane Publiczne jest Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej. Dostawcy zobowiązani do umieszczania informacji oraz lista konkretnych zasobów zostali określeni w osobnym rozporządzeniu.

Obecnie w serwisie znajduje się już 15 instytucji. Niedługo dołączy do nich kolejnych 21 dostawców, wśród których znajduje się między innymi Komenda Główna Policji, Główny Urząd Statystyczny, Agencja Rynku Rolnego, Główny Geodeta Kraju, Urząd Patentowy RP i Urząd Zamówień Publicznych.

Na horyzoncie rysuje się także wejście w życie przepisów określających reuse zasobów instytucji kultury (muzea, galerie, archiwa), po których katalog zostanie zapewnie znowu rozszerzony. Warto także zwrócić uwagę, że najbliższe rozporządzenie pozwala każdej publicznej instytucji na umieszczanie danych w systemie, nawet jeżeli nie jest do tego zobowiązana.

Serwis Dane Publiczne to kolejny kamień milowy na drodze, której celem jest stworzenie Otwartego Rządu.

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich