Koduj dla Polski

Podsumowanie – BiblioHakaton – technologiczne rozwiązania dla bibliotek

30 listopada 2016 | Blog, Hakatony
 

17 listopada do łódzkiego Art Inkubatora przybyły nie tylko uczestniczki i uczestnicy siódmego ogólnopolskiego kongresu bibliotek, organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, ale także grupa osób, które miały wziąć udział w BiblioHakatonie. To krótkie (bo ośmiogodzinne) spotkanie, skupione było na poszukiwaniu technologicznych rozwiązań dla kilku problemów, z jakimi borykają się sami bibliotekarze i użytkownicy bibliotek.

Po prezentacjach problemów, uczestnicy podzielili się na kilka grup i rozpoczęli pracę nad projektami. Dzięki zastosowanej na kongresie grywalizacji, w przerwach między jego aktywnościami, w prace hakatonu mogli włączyć się wszyscy zainteresowani – choćby przez udział w badaniu prowadzonym przez jedną grup.

Ostatecznie, drugiego dnia kongresu z rana, wszystkim uczestnikom zaprezentowane zostały trzy produkty: aplikacja „randka z książką” (albo „tinder dla książek”), wyszukiwarka do mapy zasobów bibliotecznych z wolnego dostępu oraz koncepcja systemu wspomagającego używanie na bibliotecznych komputerach niestandardowego oprogramowania.

Poniżej można obejrzeć efekty prac – a najlepiej włączyć się w prace poszczególnych grup – już wkrótce na stronie Koduj dla Polski powinny powstać dedykowane poszczególnym działaniom pomysły.

HackStack |Hack the open stacks | Zhakuj wolny dostęp

Pierwszy problem polegał na trudnościach w odszukaniu fizycznej lokalizacji książek w wolnym dostępie znajdujących się w księgozbiorze Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW). Obszar wolnego dostępu do regałów obejmuje jakieś pół miliona książek, czytelnicy często pytają obsługę biblioteki, gdzie znajduje się dany tytuł.

Hackstack – Hack the open stacks / / Zhakuj wolny dostęp from Koduj dla Polski

Proponowanym, podstawowym rozwiązaniem jest wyszukiwarka książek po numerze znalezionym w katalogu biblioteki. W wypadku wprowadzenia do wyszukiwarki dokładnych danych o rozmieszczeniu zbiorów, wyszukiwanie podawałoby konkretny regał. W wypadku wprowadzenia mniej precyzyjnych danych – wyszukiwanie zwracałoby regały, wśród których znajduje się ten z szukaną książką.

Podczas BiblioHakatonu, rozwiązaliśmy techniczny problem kształtu danych o rozmieszczeniu zbiorów, dzięki czemu zbudowana została testowa wersja wyszukiwarki, które po wprowadzeniu sygnatury książki, zwraca jej bardziej lub mniej dokładne rozmieszczenie.

Wyszukiwarka powstanie i dochodzą nas głosy, że pracownicy BUW są zachwycanie faktem rozwiązania ich problemu. Będziemy kontynuować pracę nad aplikacją w śląskiej i warszawskiej brygadzie KdP, we współpracy z  także z innymi ekspertami (badacze/ki i projektanci/tki UX), aby wyszukiwarka była faktycznym wsparciem, zarówno dla osób pracujących w bibliotece jak i czytelników.

Dyskusja o projekcie na forum KdP

Grywalizacja w bibliotece | Tinder dla książek

Rozwiązanie miałoby być samodzielną stroną lub elementem już funkcjonującego w bibliotece katalogu elektronicznego. Sednem projektem ma być wprowadzenie do procesu wypożyczania elementów grywalizacji poprzez przydzielanie czytelnikom odznak wynikających z wykonywanych przez nich czynności. Odznaki dzieliłyby się na te przyznawane automatycznie (np. za ilość przeczytanych książek, za przeczytanie wszystkich książek w serii itp.), jak i te, które „ręcznie” przyznawane byłyby przez bibliotekarza (np. udział w 5 spotkaniach autorskich, wygrana w bibliotecznym konkursie itp.).

Prezentacja pomysłu przed BiblioHakatonem:

Grywalizacja w Bibliotece | cz. 1 | BiblioHakaton 2016 from Koduj dla Polski

 

Po całym dniu pracy, projekt nabrał rumieńców i można było przełożyć pracę na makiety, które wyglądają tak:

Grywalizacja w Bibliotece | cz. 2 | BiblioHakaton 2016 from Koduj dla Polski

Prace nad realizacją pomysłu będą kontynuowane w łódzkiej brygadzie Koduj dla Polski. Zapraszamy do włączenia się w pracę poprzez forum.

Dyskusja o projekcie na forum KdP

Platforma lub aplikacja z bazą programów (open source’owych) omijająca blokady komputerów bibliotecznych

Platforma omijająca blokady komputerów bibliotecznych from Koduj dla Polski

Dyskusja o projekcie na forum Kdp

Co ciekawe – choć hakaton nie był duży – okazał się ciekawym doświadczeniem, zarówno dla jego uczestników, jak i uczestników kongresu. Potwierdził, że łączenie różnych kompetencji z potrzebami innych zawsze daje dobre efekty, zachęcił bibliotekarzy do szerokiego myślenia o technologii w swoich placówkach, zwrócił uwagę na to, jak dobrą metodą jest praca projektowa.

Teraz będziemy pracować zdalnie – miejmy nadzieję – testować i wdrażać, a za rok widzimy się na kolejnym BiblioHakatonie!

 

 

zdjęcie w nagłówku: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

 

Ania Krawczyk

Ania Krawczyk

Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich