Przyjazny Plan

E-technologie dla dzieci z autyzmem

Celem projektu Przyjazny Plan było stworzenie aplikacji wspierającej terapię osób z autyzmem. Zaburzenia ze spektrum autyzmu są poważnym wyzwaniem, z którymi jako społeczeństwo coraz częściej musimy się zmierzyć. Wykorzystanie e-technologii w ramach terapii daje bardzo dobre rezultaty i pomaga w jej realizacji. Projekt jest przedsięwzięciem open-source, dlatego powstała aplikacja i jej kod źródłowy pozostaną ogólnie dostępne i będą mogły być dalej rozwijane.

Pierwsza wersja Przyjaznego Planu powstała jako jedna z Przyjaznych Aplikacji na Politechnice Gdańskiej przy współpracy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku (o początkach projektu przeczytasz tu http://autyzm.eti.pg.gda.pl/).

Obecnie w ramach Koduj Dla Polski skupiamy się na pracy nad drugą przyjaźniejszą użytkownikowi wersją Przyjaznego Planu, budowaną w technologii React Native. O redesignie aplikacji przeczytasz więcej w przygotowanej przez nas prezentacji (PL) (EN). Możesz też zapoznać się z jej interaktywnym prototypem (PL).

Aplikacja jest oparta na dwóch metodach terapeutycznych: planach aktywności i skryptach. Plany aktywności pomagają osobom z autyzmem nauczyć się samodzielnego wykonywania zadań i rozwijać zachowania społeczne. Są prezentowane za pomocą obrazó i tekstów (list). Skrypty to pisemne bądź wizualne wskazówki, które inicjują lub utrzymują konwersacje – dzięki nim osoba autystyczne zaczyna sama inicjować konwersację, bez słownych zachęt typu „Powiedz: cześć”. Obie metody zostały zweryfkowane przez Princeton Child Development Institute w USA. Więcej o metodach i ich efektach przeczytacie na stronie stronie PCDI (EN).

Aplikacja „Przyjazny Plan” pozwala tworzyć plany aktywności w cyfrowej formie i dowolnie je modyfikować. Pozwala uniknąć żmudnej manualnej pracy związanej z przygotowywaniem planów w wersji papierowej. Aplikacja wspiera zajęcia terapeutyczne również dzięki prostemu dostosowywaniu sposobu wyświetlania planu do poziomu rozwoju pacjenta.

Zapraszamy na nasze repozytorium:

Strona projektu zaktualizowana: 12 sierpnia 2020
Status projektu: Rozwój
Technologie: Android
Dedykowany: Dla organizacji
Rozwijany lokalnie: Trójmiasto

Zespół

Małgosia Solecka

Małgosia Solecka

Lider projektu
Mikołaj Lewandowski

Mikołaj Lewandowski

Lider projektu
Artem Goncharenko

Artem Goncharenko

Deweloper
Illia Ovchynnikov

Illia Ovchynnikov

Deweloper
Mateusz Gabrynowicz

Mateusz Gabrynowicz

Deweloper
Magda Baranowicz

Magda Baranowicz

Tester, PR
Natalia Krzeszowiec

Natalia Krzeszowiec

Grafik
Maciej Bogacz

Maciej Bogacz

Grafik, UX
Michał Gruca

Michał Gruca

Deweloper
Joanna Kalicka

Joanna Kalicka

UX Researcher