Czujniki smogu Luftdaten (Sensor.Community)

Jak to się zaczęło?

Projekt Lufdaten narodził się w 2015 r. w Stuttgarcie – niemieckim mieście przemysłowym “słynącym” z zanieczyszczonego powietrza. Miejscy aktywiści skupieni w społeczności OK Lab (programiści, naukowcy, dziennikarze) wystąpili wówczas do urzędu miejskiego z prośbą o udostępnienie informacji na temat stanu powietrza w Stuttgarcie. Okazało się, że urzędnicy wcale nie są chętni by się nimi dzielić.

Społecznicy postanowili więc zbudować sieć 300 niezależnych czujników mierzących stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5 w Stuttgarcie i udostępniać zbierane przez urządzenia dane na ogólnodostępnej platformie. Finanse na realizację obywatelskiego projektu zebrali podczas kampanii crowdfundingowej.

Dziś na mapie Sensor.community dostępne są i aktualizowane co 2,5 minuty dane z ponad 10000 takich czujników, w tym ponad 600 w Polsce.

Czym jest Sensor.Community?

W Polsce czujniki Sensor.community (Luftdaten), promowane są przez partnerstwo składające się z Koduj dla Polski (Fundacja ePaństwo), Warszawskiego Hackerspace, Warszawskiego Alarmu Smogowego, dostawcy sprzętu Nettigo oraz aktywistki i aktywistów z całej Polski.

Podobnie jak i tysiące ludzi na świecie możesz zainstalować zbudowany przez siebie czujnik na zewnątrz domu. Na podstawie stale przesyłanych danych nasza strona tworzy aktualną mapę stanu zanieczyszczeń. Dzięki temu ten drobny pył staje się widzialny. Dane Luftadaten są dostępne na licencji: Database Contents License (DbCL) v1.0.

Oficjalne dane o jakości powietrza w Polsce udostępnia Inspekcja Ochrony Środowiska

Chcę taki czujnik

Najważniejsze elementy zestawu można kupić np. w sklepie internetowym nettigo.pl (link do zestawu w promocyjnej cenie tu).

Instrukcję składania zestawu oraz listę wszystkich części znajdziesz tu.

W przypadku warsztatów montowania czujników warto skontaktować się z organizatorami, ponieważ często zapewniają elementy pomocnicze.

Spotkania/pomoc w montażu

Informacje o najbliższych warsztatach montażu czujników znajdziesz na fanpage Koduj dla Polski i Warszawski Alarm Smogowy.

Gdy masz już złożony czujnik

Zajrzyj tu i dowiedz się jak łatwo jest podpiąć zestaw do twojej lokalnej sieci wifi i zarejestrować w sieci Sensor.community.

Dopiero po rejestracji, twój czujnik będzie widoczny na naszej mapie a po kilkunastu minutach w aplikacji Kanarek!

Zapisz się na newsletter Koduj dla Polski

Podanie adresu email oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowych w ramach newslettera od Fundacji ePaństwo. Administratorem danych osobowych jest Fundacja ePaństwo z siedzibą w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 25/37, 00-511 Warszawa. Twoje dane będą przetwarzane w celu wykonania zamówionej usługi oraz kierowania treści marketingowych w formie newslettera, w tym poprzez profilowanie.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja ePaństwo z siedzibą w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 25/37, 00-511 Warszawa. W razie wyrażenia stosownej zgody Twoje dane będą przetwarzane w celu przesyłania newslettera. Pokaż więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych »

Please wait...

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.

Strona projektu zaktualizowana: 21 lipca 2020
Dedykowany: Dla mieszkańców i mieszkanek, Dla organizacji, Dla miast, Dla watchdogów
Rozwijany lokalnie: Białystok, Lublin, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław
Status projektu: Rozwój, Funkcjonuje publicznie