MamPrawoWiedziec.pl: głosuj świadomie!

W wyborach kandyduje kilka tysięcy osób, z których będziemy wybierać swojego reprezentanta. MamPrawoWiedziec.pl od 13 lat przygotowuje zestaw narzędzi, które pomogą wyborcom podjąć bardziej świadomą decyzję. Chcemy by o tym, kto będzie rządził krajem decydowała nie tylko skuteczność specjalistów od PR-u i social media, ale też programy, poglądy i kompetencje przyszłych posłów i senatorów.

Działamy od 13 lat, w bazie danych serwisu mamy dane o politykach 3 kadencji parlamentu, posłach do PE, 107 prezydentach miast i członkach rządu. Przed wyborami wyślemy do wszystkich kandydatów kilkadziesiąt merytorycznych pytań. Pracujemy z dziennikarzami, by informowali swoich czytelnikach o poglądach polityków (lub ich braku), dzięki czemu docieramy do setek tysięcy wyborców. Zapraszamy do współpracy przy rozwoju serwisu.

Co robimy i w czym potrzebujemy wsparcia?

  • Przygotowujemy wyborcze narzędzia: nawigator i quiz wyborczy, listę kandydatów i narzędzia do jej przeszukiwania po kodzie pocztowym, miejscowości i zainteresowaniach.
  • Rozwijamy portal MamPrawoWiedziec.pl – zmieniamy układ treści na stronach i grafikę, po wielu latach zmieniamy panel do wprowadzania danych na bardziej przyjazny.
  • Przygotowujemy wersję kontrastową serwisu.
  • Prowadzimy stronę obywatelewwyborach.pl – magazyn wyborczych treści dla aktywistów. Będziemy przygotowywać jego parlamentarną odsłonę na jesień.
  • Pomagamy monitorować rady sześciu miast, np. przez Lublin.MamPrawoWiedziec.pl, Lubartow.MamPrawoWiedziec.pl. Chcemy rozwinąć lokalne serwisy o nowe funkcjonalności – np. profil burmistrza i generator statystyk.
  • Przenosimy teksty ze starego serwisu na nowy i poszukujemy osoby, która zmigruje kilkaset artykułów.

Kto z tego korzysta?

  • dziennikarze i redakcje. W wyborach europejskich z naszych treści i narzędzi korzystał m.in. Fakt.pl, Onet.pl, Newsweek.pl i Polityka.pl, wydawcy debat TOKfm i Euroactive.
  • aktywiści, którzy monitorują pracę radnych oraz prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i chcą dzielić się zbieranymi materiałami w internecie.
  • wyborcy, mieszkańcy miast, którzy szukają informacji o polityce w sieci (w wyborach parlamentarnych w 2015 był to co trzeci wyborca, CBOS, bit.ly/2t0ouAo ).

Pracujemy z niewielkim zespołem programistów, do którego chętnie włączymy nowe osoby chętne do kodowania front-endu kolejnych widoków. Przyda się też wsparcie PHP-owca. Pracujemy we frameworku Laravel. Strona obywatelewwyborach.pl jest na WordPressie i też czeka na swojego programistę.

Pytania? Chcesz się zgłosić? Anna Ścisłowska anna.scislowska@art61.pl

Strona projektu zaktualizowana: 17 lipca 2019
Dedykowany: Dla mediów, Dla wyborców, Dla organizacji, Dla watchdogów
Status projektu: Rozwój, Funkcjonuje publicznie
Rozwijany lokalnie: Warszawa
Technologie: Javascript, PHP