MamPrawoWiedziec.pl: kto kandyduje do Twojej rady miasta?

Czy kandydaci do rady miasta wiedzą jak walczyć ze smogiem? Jak chcą przypilnować budowy szkół na nowych osiedlach? Który teren zielony powinien ich zdaniem zmienić się w plac budowy? Czy obiecują darmową komunikację? Kandydaci w wyborach samorządowych są zazwyczaj anonimowi, nie wiemy kim są ani jaki mają pomysł na nasze miasto.

Wyborcy bywają zirytowani brakiem informacji o ważnych dla siebie sprawach. Część z nich rezygnuje z tego powodu z udziału w wyborach. Nie mają czasu, by szukać odpowiedzi na te pytania, ale mają smartfony.

Uruchomimy przedwyborcze narzędzie dla aktywistów i mieszkańców polskich miast, które pomoże wyselekcjonować i uporządkować informacje o kandydatach lokalnych w wyborach samorządowych 2018 r. Za działanie aplikacji będzie odpowiadać Stowarzyszenie 61, które od 11 lat prowadzi MamPrawoWiedziec.pl – obywatelski serwis o politykach ogólnopolskich i warszawskich. Lokalni partnerzy, dostarczą informacji o kandydatach i będą administrować narzędziem w 10 miastach. Będziemy też szukać chętnych w innych miastach.

Jaki mamy pomysł?

Uruchomimy specjalną odsłonę MamPrawoWiedziec.pl na wybory samorządowe – stronę mobilną, na której jako wyborca:

  1. Zobaczysz listę kandydatów w Twoim okręgu i dowiesz się, którzy byli już radnymi, kim są z zawodu, czym się zajmują i co chcą zrobić dla miasta.
  2. Odpowiesz na kilkanaście pytań i sprawdzisz kandydatów o poglądach podobnych do Twoich.
  3. Dowiesz się co obiecują kandydaci w sprawach, które Cię interesują.
  4. Napiszesz do kandydata: zadasz własne pytania, wyrazisz opinię.
  5. Przypomnisz sobie jak prawidłowo oddać głos, zostać pełnomocnikiem, dopisać się do spisu wyborców.
  6. Przejrzysz newsy na temat kampanii i kandydatów – z mediów i serwisów społecznościowych.

Kto z tego skorzysta?

  • aktywiści, którzy monitorują pracę radnych oraz prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i chcą dzielić się zbieranymi materiałami w internecie. Pracujemy z aktywistami, którzy prowadzą strony monitorujące rady miejskie w 10 lokalizacjach, np. Slupsk.MamPrawoWiedziec.pl, Kalisz.MamPrawoWiedziec.pl. W poprzednich wyborach samorządowych zgłosiło się do nas około 50 grup zainteresowanych podobną aktywnością.
  • wyborcy, mieszkańcy miast, którzy szukają informacji o polityce w sieci (w wyborach parlamentarnych w 2015 był to co trzeci wyborca, CBOS, bit.ly/2t0ouAo ).
  • dziennikarze lokalni, dla których strona będzie źródłem informacji do artykułów wyborczych.

Aplikacja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych, MamPrawoWiedziec.pl planuje uruchomić ją w 10 miastach we współpracy z lokalnymi partnerami.

Czy istnieją podobne rozwiązania?

Przed każdymi wyborami powstają strony i aplikacje, które agregują informacje o wyborach z sieci. Niestety wybory samorządowe cechuje niedobór informacji na temat kandydatów. Brakuje narzędzi, które wesprą aktywistów zainteresowanych rozpowszechnianiem informacji o kandydatach. Częściowo odpowiedzią są działające lokalne MamPrawoWiedziec.pl, np. www.Warszawa.MamPrawoWiedziec.pl. Chcemy je rozwinąć i przygotować wyborczą, uproszczoną odsłonę, która umożliwi obywatelskie zaangażowanie na okres samorządowej kampanii wyborczej.

Dodatkowe informacje.

W projekcie chcemy wykorzystać jak najwięcej gotowych rozwiązań serwisu Warszawa.MamPrawoWiedziec.pl: szatę graficzną, bazę danych, serwer, itd. Nasza strona jest napisana w php, framework: Laravel.

Pytania? Chcesz się zgłosić? Anna Ścisłowska anna.scislowska@art61.pl

Strona projektu zaktualizowana: 19 sierpnia 2018
Dedykowany: Dla mediów, Dla organizacji, Dla watchdogów
Status projektu: Rozwój
Technologie: Android, PHP
: Dedykowany, Technologie
Rozwijany lokalnie: Warszawa