Mapadrzew.pl – monitoruj drzewa w swojej okolicy

Narzędzie pozwalające mieszkańcom monitorować drzewa w swojej okolicy.  Nasza aplikacja, oblicza i pokazuje wpływ drzewostanu na lokalny ekosystem. Władze lokalne dzięki mapie drzew mogą sprawniej zarządzać drzewostanem i jednocześnie dzielić się informacją publiczną z mieszkańcami.

Wystartowaliśmy na początku 2017 roku, oburzeni falą wycinek spowodowaną przez “lex szyszko”. Pierwotnym pomysłem było stworzenie właśnie mapy wycinek, aby korzystając z modelu ekobenefitów określić, obliczyć co straciliśmy.
Jednakże osoby zaproszone na spotkanie definiujące nasze cele, uznały że przeszłość należy zostawić za sobą i skupić się na tym co jest oraz na przyszłości.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na poniższe 4 cele.

Jakie problemy mapa ma rozwiązywać, jakie potrzeby zaspokajać?

  1. Chronić drzewa (przed wycinką)
  2. Inwentaryzacja/ co dalej z drzewami zrobić
  3. Analiza kosztów/ korzyści z utrzymania drzew
  4. Budowanie społeczności/ zaangażowania społecznego
    Więcej: Maraton ratowania drzew. Tworzymy wirtualną mapę drzew/wycinek

W naszej eksperymentalnej mapie wykorzystaliśmy open sourcową opentreemap.org. Jest to czasowe rozwiązanie i nie będziemy rozwijać tej mapy. Przykład podobnej mapy z NYC opartej o ten sam silnik. https://tree-map.nycgovparks.org/.

Pierwotnie wciągnęliśmy na mapę  dane o drzewach z terenu Warszawy dostępne poprzez API urzędu miasta. Zbiór ten liczył ponad 130 tys. drzew i od 2015 roku nie była aktualizowany. Po wykonaniu tych prac zawiesiliśmy projekt, ze względu na okres letni i oczekiwanie na mailową reakcję Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie. Reakcji nie było, więc spadła nam motywacja i zaprzestaliśmy prac.

Po jakimś czasie, w wyniku powtarzających się lokalnych kryzysów społecznych wokół wycinek, postanowiliśmy wrócić do tematu. Szczególnie, że zgłosiła się do nas Koalicja Zazieleń Poznań z chęcią policzenia drzew w ich mieście i posiadania użytecznej bazy drzew dostępnej publicznie i tworzonej społecznościowo. Jesteśmy na etapie zbierania zespołu i planowania diagnozy potrzeb Koalicji metodami design thinking.

Jednocześnie wciągnęliśmy do mapy warszawskiej nową bazę drzew z portalu mapa.um.warszawa.pl w liczbie ok. 200 tys. drzew oraz  dzięki współpracy z ekspertem zewnętrznym – Zbigniwem Szkopem, jesteśmy w stanie wygenerować predykcje ekobenefitów (pochłaniane O3, NO2, SO2, PM2.5) dla każdego drzewa z osobna, na podstawie samego obwodu pnia (podstawą obliczeń  Dokonamy jeszcze kilku kosmetycznych zmian i zaprzestajemy prac na tą wersją mapy.

Nowa mapa ma łączyć funkcje civic tech, czyli możliwość wpływu obywateli na drzewostan oraz gov tech –  wewnętrzne narzędzie jednostek miejskich do zarządzania drzewostanem. Aktualnie, ważniejszą funkcją będzie ta civic techowa, gdyż skupimy się na potrzebach naszego “klienta” jakim jest Koalicja Zazieleń Poznań.

Jesteśmy w trakcie rozmów z Biurem Geodezji i Katastru m.st. Warszawy w kwestii dostępu do bazy danych z pomiarów lidar, na podstawie których ma powstać warszawska Mapa Koron Drzew. Dodamy od siebie, że współpraca z tą jednostką układa nam się wyjątkowo dobrze.
Więcej: Powstanie warszawska Mapa Koron Drzew

Planujemy oprócz istniejących ekobenefitów, pracować nad różnego typu analizami i włączać inne wskaźniki oraz pomiary np. z sieci czujników smogu Luftdaten czy mapy wiatrów, ruchu samochodowego i  z wykorzystaniem AI (sztucznej inteligencji) szukać ciekawych zależności. Jednakże brakuje nam specjalistów “od drzew” i różnych aspektów ich funkcjonowania oraz wpływu na ludzi czy społeczności.

Poszukujemy także źródeł dofinansowania, zarówno publicznych jak i prywatnych, aby sprofesjonalizować pracę nad mapę.

Zapraszamy do współpracy.
Tu zarejestrujesz się do slacka Koduj dla Polski: http://slack.kodujdlapolski.pl/a tutaj znajdziesz nasz kanał: https://kodujdlapolski.slack.com/messages/C4BUHJD8B

Strona projektu zaktualizowana: 8 May 2019
Dedykowany: Dla mediów, Dla organizacji, Dla miast, Dla watchdogów
Status projektu: Rozwój, Publiczne testy, Funkcjonuje publicznie
: Status projektu, Dołącz jako, Rozwijany lokalnie
Technologie: Django, Python
Rozwijany lokalnie: Poznań, Warszawa