Mapadrzew.pl – monitoruj drzewa w swojej okolicy

Narzędzie pozwalające mieszkańcom monitorować drzewa w swojej okolicy.  Nasza aplikacja, oblicza i pokazuje wpływ drzewostanu na lokalny ekosystem. Władze lokalne dzięki mapie drzew mogą sprawniej zarządzać drzewostanem i jednocześnie dzielić się informacją publiczną z mieszkańcami.

Wystartowaliśmy na początku 2017 roku, oburzeni falą wycinek spowodowaną przez „lex szyszko”. Pierwotnym pomysłem było stworzenie właśnie mapy wycinek, aby korzystając z modelu ekobenefitów określić, obliczyć co straciliśmy.
Jednakże osoby zaproszone na spotkanie definiujące nasze cele, uznały że przeszłość należy zostawić za sobą i skupić się na tym co jest oraz na przyszłości.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się na poniższe 4 cele.

Jakie problemy mapa ma rozwiązywać, jakie potrzeby zaspokajać?

  1. Chronić drzewa (przed wycinką)
  2. Inwentaryzacja/ co dalej z drzewami zrobić
  3. Analiza kosztów/ korzyści z utrzymania drzew
  4. Budowanie społeczności/ zaangażowania społecznego
    Więcej: Maraton ratowania drzew. Tworzymy wirtualną mapę drzew/wycinek

W naszej eksperymentalnej mapie wykorzystaliśmy open sourcową opentreemap.org. Jest to czasowe rozwiązanie i nie będziemy rozwijać tej mapy. Przykład podobnej mapy z NYC opartej o ten sam silnik. https://tree-map.nycgovparks.org/.

Pierwotnie wciągnęliśmy na mapę  dane o drzewach z terenu Warszawy dostępne poprzez API urzędu miasta. Zbiór ten liczył ponad 130 tys. drzew i od 2015 roku nie była aktualizowany. Po wykonaniu tych prac zawiesiliśmy projekt, ze względu na okres letni i oczekiwanie na mailową reakcję Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie. Reakcji nie było, więc spadła nam motywacja i zaprzestaliśmy prac.

Po jakimś czasie, w wyniku powtarzających się lokalnych kryzysów społecznych wokół wycinek, postanowiliśmy wrócić do tematu.

Jednocześnie wciągnęliśmy do mapy warszawskiej nową bazę drzew z portalu mapa.um.warszawa.pl w liczbie ok. 200 tys. drzew oraz  dzięki współpracy z ekspertem zewnętrznym – Zbigniwem Szkopem, jesteśmy w stanie wygenerować predykcje ekobenefitów (pochłaniane O3, NO2, SO2, PM2.5) dla każdego drzewa z osobna, na podstawie samego obwodu pnia (podstawą obliczeń  Dokonamy jeszcze kilku kosmetycznych zmian i zaprzestajemy prac na tą wersją mapy.

Nowa mapa ma łączyć funkcje civic tech, czyli możliwość wpływu obywateli na drzewostan oraz gov tech –  wewnętrzne narzędzie jednostek miejskich do zarządzania drzewostanem. Aktualnie, ważniejszą funkcją będzie ta civic techowa, gdyż skupimy się na potrzebach mieszkańców i mieszkanek Warszawy.

W tym momencie (grudzień 2019) kończymy badania jakościowe. Planujemy badania ilościowe oraz stworzenie MVP (Minimum Viable Product). Myślimy o eksperymentalnym mapowaniu drzewostanu w jednej z dzielnic Warszawy albo/i lub w innymi mieście np. w Łodzi czy Poznaniu. Więcej szczegółów poprzez kontakt z koordynatorem projektu.

Planujemy oprócz istniejących ekobenefitów, chcemy pracować nad różnego typu analizami i włączać inne wskaźniki oraz pomiary np. z sieci czujników smogu Luftdaten czy mapy wiatrów, ruchu samochodowego i  z wykorzystaniem AI (sztucznej inteligencji) szukać ciekawych zależności.

Poszukujemy także źródeł dofinansowania, zarówno publicznych jak i prywatnych, aby sprofesjonalizować pracę nad mapę.

Zapraszamy do współpracy.

Strona projektu zaktualizowana: 29 kwietnia 2020
Status projektu: Proof of concept, Rozwój
Dedykowany: Dla mediów, Dla organizacji, Dla miast, Dla watchdogów
Technologie: Django, Python
Rozwijany lokalnie: Poznań, Warszawa

Zespół

Piotr Gołąb

Piotr Gołąb

Lider techniczny
Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Koordynator