Smogalyzer

Tworzymy skuteczny, łatwy do zbudowania i stosunkowo tani czujnik czystości powietrza.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie miasta ( https://wroclawpl.atavist.com/smart-citizen-inteligentny-czujnik-dla-kadego10 ) na system zbierający pomiary który nie będzie taki drogi, a dodatkowo będzie nosił metkę ‚Wrocław Smart City, Made in Poland” przystąpiliśmy do budowy czujnika.

Taki czujnik ma mierzyć:
– zanieczyszczeń powietrza – poziom takich związków jak CO, NO, NO2, NOX, O3, PM 2.5, PM 10, Benzen, SO2 (ile % normy), – dodatkowo bardzo bym był wdzięczny za pomoc eksperta który ma wiedzę na temat tego co warto mierzyć, a co nie będzie przydatne, także czekam na pomoc lub kontakt do osoby która mogła by pomóc!
– hałas (decybele),
– wilgotność powietrza,
– temperatura,
– UV,
– nasłonecznienie

Początkowo chcemy zbudować prototypy na płytkach typu Arduino i pod nie podpiąć czujniki, całość połączyć przez WiFi z siecią i zaprogramować tak aby pomiary wysłały następujące dane do bazy danych:
– mierzony czynnik (np. CO)
– stężenie
– lokalizacja pomiaru
– czas pomiaru
– ID czujnika

Baza danych dawałaby następujące dane adminowi:
– mierzony czynnik (np. CO)
– stężenie
– lokalizacja pomiaru
– czas pomiaru
– ID czujnika
– opis czujnika (np adres lub numer boczny tramwaju),
– czas otrzymania pomiaru,

Czujniki chcemy w fazie prototypu ustawić na dachach domów, balkonach, byle zebrać dane i móc je nanieść na mapę. Mapa docelowo pokazywałaby stan zanieczyszczeń powietrza w czasie rzeczywistym.
Docelowo czujniki chcemy ustawić na budynkach należących do uczelni i miasta – co ważne chcemy aby te miejsca miały dostęp do WiFi aby urządzenie mogło się komunikować z bazą danych.

Rozwiązaniem końcowym będzie czujnik tak mały i poręczny że będzie mógł być noszony przez użytkowników i to ludzie będą zbierali dane poruszając się po mieście, więc nie będzie już żadnych ograniczeń tego jak i gdzie będziemy zbierali dane. Chcemy się wzorować na tym projekcie –https://www.kickstarter.com/projects/tzoa/meet-tzoa-the-worlds-first-enviro-tracker7 – ale zmniejszyć koszt urządzenia, a co najważniejsze dodać ‚Made in Poland’, a to będzie wiele znaczyło.

Wrocław już korzysta z pewnego rozwiązania aby monitorować poziom zanieczyszczeń, ale niestety tylko w 3 punktach, a my chcemy aby było ich o wiele więcej, możliwa jest budowa takich urządzeń za frakcję kosztów urządzeń dostępnych na rynku, zwłaszcza gdy byśmy mogli zintegrować je z software’m którego używa WIOŚ – http://air.wroclaw.pios.gov.pl/5 – skróciłoby to o wiele czas projektu, a dodatkowo dało nam skalę działania i większe możliwości dzięki serwerom WIOŚu i ich ekspertom.

Strona projektu zaktualizowana: 20 sierpnia 2018
Dedykowany: Dla organizacji, Dla miast
Status projektu: Archiwum
Rozwijany lokalnie: Wrocław

Zespół

Tomasz Duda

Tomasz Duda

Kierownik Projektu
Franek Maroszek

Franek Maroszek

Inżynier
Krzysztof Tyszecki

Krzysztof Tyszecki

Inżynier