TuMieszkaj

 

“TuMieszkaj” to przewodnik i informator po potencjalnym lub obecnym miejscu zamieszkania. Dzięki zestawieniu danych z wybranych miejscowości lub dzielnic pomoże poszukującym wybrać miejsce do życia. Natomiast obecnym (lub niedawno osiedlonym) mieszkańcom ułatwi eksplorację rzeczywistych walorów okolicy. *Projekt jest narzędziem wspierającym wizualizację badań na temat samorządności małych miasteczek i wsi po odłączeniu się od większych miast aglomeracji górnośląskiej.

 

“TuMieszkaj. Powiat Bieruńsko-Lędziński” 

“Ta strona pomoże Ci w wyborze najlepszego miejsca do życia.
Z nami odkryjesz największe atrakcje swojej okolicy” – motto projektu.

 

Naszym założeniem jest wytyczyć drogę sposobu wizualizacji powyższego zagadnienia, by w przyszłości porównywać ze sobą inne okolice, zarówno dzielnice dużego miasta jak i duże z małym i małe z dużym. W wersji beta za przykład obraliśmy wsie i miasteczka powiatu bieruńsko-lędzińskiego w województwie śląskim. Wybór mieszkania, domu, działki pod budowę to dla każdego bardzo trudna kwestia. Oprócz ceny przy wyborze bierzemy pod uwagę charakter okolicy, infrastrukturę drogową oraz usługową, komunikację miejską czy możliwości rozwoju dla dzieci. Dzięki stronie porównamy jakość życia w pięciu gminach powiatu. Prześledzimy jego rozwój na przestrzeni kilku lat oraz dowiemy się jakie inwestycje planują gminy dla swoich mieszkańców. 

 

Odbiorca

Chcielibyśmy, aby aplikacja dotarła do jak najszerszej grupy odbiorców. Od studentów, po osoby starsze, od osób, które chcą w jak najszybszy i przejrzysty sposób dostać podstawowe informacje, po społeczników zainteresowanych dostępem do informacji publicznej.

Jednak w pierwszym etapie projektu zawężamy grupę odbiorców do dwóch. Ogólnie to pokolenie osób między 26 a 45 rokiem życia, rodziny z dziećmi lub osoby bezdzietne czy planujące potomstwo. Pierwsza to osoby zdecydowane na zmianę miejsca zamieszkania na małe gminy takie  jak w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Druga to osoby mieszkające w powiecie od niedawna, które nie znają jeszcze potencjału swojej obecnej okolicy.

Naszym zdaniem należy również zwrócić uwagę na grupę ludzi zameldowanych nadal w powiecie, ale przebywających na tymczasowej emigracji. Generalnie są to studenci i absolwenci. To najczęściej emigrująca z powiatu grupa. Dobrze sprawić by młodzi ludzie dostrzegli korzyści wynikające z pozostania na terenie powiatu. Skutkiem czego  prawdopodobnie  będzie decyzja o powrocie do swoich lub pobliskich miejscowości.tumieszkaj

 

Status projektu. Co już wiemy, co zrobiliśmy? 

1. Research informacji publicznych

Głównym celem projektu jest przedstawienie i porównanie informacji z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Dlatego w pierwszej kolejności zajęliśmy się badaniem kosztów jakie gminy ponoszą rocznie na inwestycje publiczne. Przeanalizowaliśmy kilkadziesiąt rocznych sprawozdań budżetowych oraz ponad setkę stron internetowych. Analiza dostępnych informacji, przegląd prasy lokalnej i wydarzeń to zadania, które potrzebują naszej ciągłej uwagi i zaangażowania.

2. Obranie steru na użytkownika

Zapoznaliśmy się już z informacją publiczną, sprawozdaniami finansowymi oraz publikacjami na temat ich dostępności. Prześledziliśmy również inne przykłady udostępniania danych. Po ogólnym badaniu materiału, przyszedł czas na wybranie grupy docelowej projektu. Dlatego określiliśmy charakter naszego odbiorcy i medium, w którym chcemy zaprezentować dane. Ostatecznie  zdecydowaliśmy się poszerzyć krąg odbiorców o osoby nie związane z powiatem. A także budować narzędzie, które umożliwi w przyszłości porównywanie innych miast lub też samych dzielnic.

3. Research rynku i kształtowanie produktu

Zrobiliśmy przegląd usług i produktów zajmujących się naszym zagadnieniem. Stworzyliśmy kilka przykładowych person i zbadaliśmy ich potrzeby. Dzięki wywiadom z potencjalną  grupą odbiorców udało nam się wybrać konkretne zagadnienia które powinny pojawić się w naszej aplikacji.

2. Tworzenie contentu, focus na sport i rekreację

Przyszedł czas na zawężenie materiału badawczego. Na tym etapie skupiamy się na opisaniu sportu i rekreacji w powiecie. Posiadamy już podstawowe przykłady sposobów wizualizacji danych, z przeznaczeniem na desktop oraz layout i pierwszą wersję nawigacji.

Teraz przyszedł czas na dalsze responsywne projekty, makiety, testy i implementację.

 

 

Kogo potrzebujemy w zespole? Role i zadania.

Data scientist

Zapraszamy do współpracy przy analizie i przetwarzaniu danych. Głównym zadaniem będzie zczytywanie informacji ze sprawozdań finansowych gmin powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz budowanie i poszerzanie aktualnej bazy danych.  Ważnym etapem projektu jest sprawdzenie poprawności danych.  Potrzebujemy również konsultantów zajmujących się analityką, którzy z dostępnych danych wyciągną ciekawą treść i wspomogą nas w zapoznawaniu się z programami obsługującymi arkusze kalkulacyjne. Z miłą chęcią nawiążemy współpracę z osobami z umiejętnościami programowania w R lub Python.  Chcemy poszerzyć nasze horyzonty wizualizacji danych.

 

User experience i User interface

Poszukujemy konsultantów od zagadnień UX/UI, który podzielą się z nami uwagami na temat projektu. Zapraszamy także badaczy z zapałem dziennikarskim oraz testerów naszego produktu. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą wspomóc testy użyteczności. Aby dobrze poznać potrzeby naszej grupy docelowej, niezbędne jest przeprowadzenie wielu wywiadów i ankiet z potencjalnymi użytkownikami lub osobami nie związanymi z powiatem. Jeśli chcesz udzielić nam wywiadu lub znasz osoby, z którymi moglibyśmy porozmawiać, zgłoś się do nas. Wesprzyj nas i przeprowadź taki wywiad dla nas. Szukamy osób związanych z powiatem (jak i z całej Polski) oraz osób, które znają temat poszukiwań inwestycji pod zakup lub wynajem nieruchomości w nowym miejscu zamieszkania.

 

Web developer

Nawiążemy współpracę z programistami (frontend), którzy podpowiedzą jak  idealnie dla nich przygotować bazy danych oraz w szybki sposób zaimplementują nasze makiety graficzne. Potrzebny będzie również backend,  prosty system cms do zarządzania i aktualizacji treści na stronie. Docelowo strona ma być administrowana przez instytucje typu szkoły, domy kultury itd. Nasi programiści wspomogą nas w utrwalaniu pracy zwinnymi metodykami Agile. Postaramy się, by nasz system działania wpisywał się w formę pracy najlepszych firm IT. 

 

Project manager

Do zadań należą wszelkie prace koordynacyjne przy prawidłowym obiegu dokumentów. Przesyłanie korespondencji do instytucji gminnych i prywatnych, jednostek edukacyjnych i stowarzyszeń oraz mediów. A także zadania na pograniczu marketingu i publicystyki, czyli pisanie treści na bloga i fanpage projektu, raportowanie procesu projektowego. Chcemy się rozwijać, dlatego potrzebne nam jest każde wsparcie. Nawiążemy współpracę z osobami, które potrafią pisać wnioski o granty i wsparcie merytoryczne do instytucji wspierających projekty publiczne.

 

Instruktor warsztatów lokalnych i uczestnicy grupy roboczej

Projekt ma pełnić funkcję edukacyjną wśród lokalnej młodzieży. Dlatego werbujemy – chcemy stworzyć młodzieżową grupę roboczą. Pochodną projektu jest współpraca z zainteresowanymi szkołami, których uczniowie będą uczestniczyć w naszych warsztatach. Poznamy m.in. zagadnienia przedsiębiorczości, motywacji, pracy w zespole. Będą to przede wszystkim spotkania dotyczące wiedzy o jakości życia w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Wszystko zależy od naszych instruktorów. Dlatego zgłoś się do nas. Co jest w planie? Poznamy sposoby tworzenia prostych infografik, będziemy analizować publiczne dane z powiatu. Odpowiemy sobie na podstawowe pytania: Jaki wpływ na postrzeganie mieszkańca ma wizualizacja wybranych informacji na temat jego miejscowości? Jak zwiększyć zaangażowanie mieszkańca poprzez wizualizację wybranych danych? Zapraszamy zarówno uczniów, studentów jak i instruktorów.

 

Redaktor

Poszukujemy osoby, które posiadają lekkie pióro, oraz osoby które pomogą przy redagowaniu naszych tekstów na facebooka, bloga i stronę internetową.

 

Tłumacz

Chcemy by nasz projekt nie odbiegał standardem od reszty świata, dlatego potrzebne jest rzetelne tłumaczenie na język angielski. Zapraszamy anglojęzycznych redaktorów, którzy zechcą sprawdzić nasze tłumaczenia.

Strona projektu zaktualizowana: 19 December 2018
Rozwijany lokalnie: Lędziny, Wrocław
Dedykowany: Dla mediów, Dla wyborców, Dla organizacji, Dla miast, Dla watchdogów
Status projektu: Chcemy wystartować, Rozwój
: Dedykowany

Zespół

Agnieszka Karnas

Agnieszka Karnas

Product Owner, pomysłodawca, UX/UI Designer
Krzysztof Badoń

Krzysztof Badoń

Researcher, zbieranie danych
Patryk Ellerik

Patryk Ellerik

Data analyst
Patryk Mikołajczyk

Patryk Mikołajczyk

Full-Stack developer
Konrad Brodziak

Konrad Brodziak

Data analyst
Angelika Reszczyk

Angelika Reszczyk

UX Designer
Katarzyna Sawicka

Katarzyna Sawicka

UX Designer
Waldemar Węgrzyn

Waldemar Węgrzyn

konsultant UX/UI, Data Visualization
Piotr Uściński

Piotr Uściński

Product Owner, konsultant UX/UI
dr hab. Justyna Szklarczyk Lauer

dr hab. Justyna Szklarczyk Lauer

konsultant UX/UI, Data Visualization, promotor
Dołącz jako
data scientist
Dołącz jako
programista frontend