TuMieszkaj

 

“TuMieszkaj” to przewodnik i informator po potencjalnym lub obecnym miejscu zamieszkania. Dzięki zestawieniu danych z wybranych miejscowości lub dzielnic pomoże poszukującym wybrać miejsce do życia. Natomiast obecnym, lub nowym mieszkańcom umożliwi poznanie rzeczywistych walorów okolicy.

 

“TuMieszkaj. Powiat Bieruńsko-Lędziński” 

„Ta strona pomoże Ci w wyborze najlepszego miejsca do życia.
Z nami odkryjesz największe atrakcje swojej okolicy” – motto projektu.

 

Naszym założeniem jest stworzenie narzędziado porównywania ze sobą okolice, zarówno dzielnice dużego miasta jak i duże z małym i małe z dużym. W wersji beta za przykład obraliśmy wsie i miasteczka powiatu bieruńsko-lędzińskiego w województwie śląskim. Wybór mieszkania, domu, działki pod budowę to dla każdego bardzo trudna kwestia. Oprócz ceny przy wyborze bierzemy pod uwagę charakter okolicy, infrastrukturę drogową oraz usługową, komunikację miejską czy możliwości rozwoju dla dzieci. Dzięki stronie porównamy jakość życia w pięciu gminach powiatu. Prześledzimy jego rozwój na przestrzeni kilku lat oraz dowiemy się jakie inwestycje planują gminy dla swoich mieszkańców. 

 

Odbiorca

 

Chcielibyśmy, aby aplikacja dotarła do jak najszerszej grupy odbiorców. Od studentów, po osoby starsze, od osób, które chcą w jak najszybszy i przejrzysty sposób dostać podstawowe informacje, po społeczników zainteresowanych dostępem do informacji publicznej.

Jednak w pierwszym etapie projektu zawężamy grupę odbiorców do dwóch. Ogólnie to pokolenie osób między 26 a 45 rokiem życia, rodziny z dziećmi lub osoby bezdzietne czy planujące potomstwo. Pierwsza to osoby zdecydowane na zmianę miejsca zamieszkania na małe gminy takie  jak w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Druga to osoby mieszkające w powiecie od niedawna, które nie znają jeszcze potencjału swojej obecnej okolicy.

Naszym zdaniem należy również zwrócić uwagę na grupę ludzi zameldowanych nadal w powiecie, ale przebywających na tymczasowej emigracji. Generalnie są to studenci i absolwenci. To najczęściej emigrująca z powiatu grupa. Dobrze sprawić by młodzi ludzie dostrzegli korzyści wynikające z pozostania na terenie powiatu. Skutkiem czego  prawdopodobnie  będzie decyzja o powrocie do swoich lub pobliskich miejscowości.tumieszkaj

 

Status projektu. Co już wiemy, co zrobiliśmy?

 

1. Research informacji publicznych

Głównym celem projektu jest porównanie informacji dostępnych na z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Dlatego w pierwszej kolejności zajęliśmy się badaniem kosztów jakie gminy ponoszą rocznie na inwestycje publiczne. Przeanalizowaliśmy kilkadziesiąt rocznych sprawozdań budżetowych oraz ponad setkę stron internetowych. Analiza dostępnych informacji, przegląd prasy lokalnej i wydarzeń to zadania, które potrzebują naszej ciągłej uwagi i zaangażowania. Zapoznaliśmy się już z informacją publiczną, sprawozdaniami finansowymi oraz publikacjami na temat ich dostępności. Prześledziliśmy również inne przykłady udostępniania danych. Po ogólnym badaniu materiału,

2. Obranie steru na użytkownika

Przyszedł czas na wybranie grupy docelowej projektu. Dlatego określiliśmy charakter naszego odbiorcy i medium, w którym chcemy zaprezentować dane. Ostatecznie  zdecydowaliśmy się poszerzyć krąg odbiorców o osoby nie związane z powiatem. A także budować narzędzie, które umożliwi w przyszłości porównywanie innych miast lub też samych dzielnic.

3. Research rynku i kształtowanie produktu

Zrobiliśmy przegląd usług i produktów zajmujących się naszym zagadnieniem. Stworzyliśmy dwie przykładowe persony. Dzięki wywiadom z potencjalną grupą odbiorców udało się zbadać potrzeby i ustalić funkcjonalności, które powinny pojawić się w naszej aplikacji. Razem pracujemy z metodykami projektowymi, jak: Customer Journey Map, Value Proposition Canvas.

2. Tworzenie contentu, focus na sport i rekreację

Przeanalizowaliśmy dane dostępnę z publicznych źródeł dla małych gmin. Posiadamy już podstawowe przykłady sposobów wizualizacji danych, z przeznaczeniem na desktop oraz layout i pierwszą wersję nawigacji.

Teraz przyszedł czas na budowę i kopletowanie bazy danych oraz opracowanie makiet i implementację.

 

Jak pracujemy?

Pracujemy zdalnie, sporadycznie widzimy się na warsztatach stacjpnalrnych, a raz zdażyło się brać udział w hackatonie. Nad całością opiekę sprawuje Mentor UX Piotr Uściński. Spotkania odbywają się średnio co tydzień/dwa z przerwą na urlopy 😉 Obecność podczas callów jest uzależniona od przydzielonych zadań.

 

 

Kogo potrzebujemy w zespole?

 

Data Engineer, Data Scientist

Szukamy osoby, która pomoże przy tworzeniu bazy danych. Potrzebujemy również konsultantów, analityków zajmujących się interpretacją i wizualizacją danych.

Backend developer

Nawiążemy współpracę z backend developerem, który postawi bazę danych i przygotuje zaplecze do dalszej pracy dla frontend developerów

 

 

Strona projektu zaktualizowana: 9 listopada 2019
Rozwijany lokalnie: Lędziny, Wrocław
Dedykowany: Dla mediów, Dla wyborców, Dla organizacji, Dla miast
Status projektu: Chcemy wystartować, Rozwój

Zespół

Agnieszka Karnas

Agnieszka Karnas

Product Owner, pomysłodawca, UX/UI Designer
Krzysztof Badoń

Krzysztof Badoń

Researcher, zbieranie danych
Patryk Mikołajczak

Patryk Mikołajczak

Full-Stack developer
Angelika Reszczyk

Angelika Reszczyk

UX Designer
Katarzyna Sawicka

Katarzyna Sawicka

UX/UI Designer
Waldemar Węgrzyn

Waldemar Węgrzyn

konsultant UX/UI, Data Visualization
Piotr Uściński

Piotr Uściński

Product Owner, Mentor UX/UI
dr hab. Justyna Szklarczyk Lauer

dr hab. Justyna Szklarczyk Lauer

konsultant UX/UI, Data Visualization, promotor
Aleksandra Leszczyńska

Aleksandra Leszczyńska

UX/UI Designer
Maciej Gawinecki

Maciej Gawinecki

Data Engineer
Dołącz jako
data scientist
Dołącz jako
programista backend
Dołącz jako
programista frontend