Uprzejmie Donoszę

O co chodzi?

Każdy z nas chce swobodnie i bezpiecznie poruszać się po mieście. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zbyt często jako piesi zmuszeni jesteśmy do przeciskania się, chodzenia gęsiego, omijania, wkraczania na jednię zza zaparkowanych pojazdów, a nawet ustępowania jeżdżącym po chodnikach samochodom.

Próbowałaś/eś dzwonić do Straży Miejskiej w swoim mieście? Wiemy jak to działa. Pracownicy SM odwiedzają miejsce zgłoszenia średnio po dziewięciu godzinach i „nie stwierdzają naruszenia” (dane na podstawie badania Miasto jest nasze). Dokładnie taką samą skuteczność mają aplikacje miejskie w rodzaju warszawskiej 19115 czy szczecińskiej aplikacji Alert Szczecin.

Czy to wina Straży Miejskiej?

Najwygodniej jest tak stwierdzić, tylko niewiele to daje. SM to najczęściej słabo dotowana służba, z dużymi brakami kadrowymi. Prawocownicy SM są przeciążeni bardzo niewdzięczną pracą. Zwróć uwagę, że dobrego słowa o nich nie powie ani osoba zgłaszająca naruszenia, ani ukarany.

Czy coś można z tym zrobić?

Na początek trochę historii. W 2015 w Szczecinie z inicjatywy samozwańczego Rzecznika Pieszych w Szczecinie i kawiarni Stojaki, powstała akcja Rób to dobrze. Była to społeczna akcja mandatowa.

Dowiedz się więcej czytając historię Rób to dobrze.

  

Ta akcja wiele nas nauczyła. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, że takie działania trafiają do niewielu. A na pewno nie trafiają do osób nagminnie łamiących przepisy. Dowiedzieliśmy się także, że możliwe jest skutecznie zgłoszenie mandatu, wyłącznie na podstawie zdjęcia przekazanego przez mieszkańca miasta. Kluczowa dla Straży Miejskiej jest jakość tych zgłoszeń.

Czym ma być Uprzejmie Donoszę?

Uprzejmie Donoszę ma być ogólnopolskim rozwiązaniem, pomagającym mieszkańcom w nierównej walce z recydywistami parkowania.

W założeniu wystarczy zrobić dwa zdjęcia, sprawdzić automatycznie pobrany adres i numer rejestracyjny oraz określić rodzaj naruszenia. Tylko tyle. Straż Miejska nie musi odwiedzać tego miejsca żeby stwierdzić to naruszenie naocznie. Dowód ze zdjęcia wraz twoim oświadczeniem jest wystarczający.

Zobacz, jak proste to może być:

 

Co jeśli kierowca nie przyjmie mandatu?

Wtedy sprawa trafia do sądu a Ty jesteś wezwany na świadka. Sąd dysponuje zdaniem kierowcy kontra twojemu zdaniu wraz z materiałem dowodowym (czyli zrobionymi przez Ciebie zdjęciami).

OK, nie jest to przyjemne. Ale w założeniu nie jest to aplikacja dla szeryfów, którzy w piętnaście minut wyślą anonimowo pięćdziesiąt zgłoszeń. Używanie tego rozwiązania będzie wiązało się z opisanymi powyżej obowiązkami.

OK, chciał(a)bym pomóc

Super! Przeczytaj więcej o stanie projektu i jak można pomóc.

Strona projektu zaktualizowana: 27 marca 2018
Technologie: node.js, Javascript, PHP
Status projektu: Rozwój, Publiczne testy
: Status projektu, Dedykowany
Dedykowany: Dla miast, Dla watchdogów