WarsawLO

WarsawLO ma być przewodnikiem ucznia, który pomagałby mu podczas rekrutacji do szkół średnich.

Chcę stworzyć aplikację, która będzie pomagała przyszłym uczniom szkół średnich w wyborze dalszej ścieżki edukacji. WarsawLO ma być bazą warszawskich szkół ponadpodstawowych z możliwością filtrowania wg różnych kryteriów. Chcemy pokazać, że wybór szkoły nie powinien ograniczać się tylko do kryterium punktowego, jak ma to miejsce w komercyjnych rankingach.

Na jakim etapie jest projekt?

Stworzyłem prototyp aplikacji. Na przyszłą kampanię rekrutacyjną planuję przygotować nową, bardziej rozbudowaną wersję aplikacji.

Moja rola w projekcie

Mam 17 lat i jestem uczniem klasy I liceum. Jako uczestnik tegorocznej rekrutacji do szkół średnich, stworzyłem aplikację próbującą rozwiązać niektóre problemy tego procesu.

Jestem autorem pomysłu i prototypu oraz koordynatorem projektu.

Kogo szukam do zespołu?

  • Programista front-end/back-end
  • UX designer
  • Ambasadorzy projektu w szkołach

Jaki problem ma pomóc rozwiązać WarsawLO?

Wybór szkoły średniej jest dużym wyzwaniem dla uczniów szkół podstawowych. Niestety, warszawski system edukacyjny otwiera się dopiero na wiosnę, co skraca czas wyboru szkoły. Ponadto, system ten, nie przechowuje danych archiwalnych, jak robi to WarsawLO. Szkoły zazwyczaj nie zmieniają profili klas w ciągu lat, toteż z pomocą WarsawLO możliwe jest, aby przewidzieć, jakie profile będą w danej szkole w nowym roku. Oczywiście, dane dotyczące profili z danego roku są potwierdzane dopiero przy otwarciu oficjalnego systemu rekrutacyjnego, lecz na podstawie archiwalnych danych można uzyskać wiele informacji. 

Teraz rodzice pytają innych rodziców, uczniowie starają się dowiedzieć więcej o szkołach ponadpodstawowych, szukając pomocy wśród starszych kolegów lub zdani są na łaskę komercyjnych rankingów bądź forów internetowych z niezweryfikowanymi wpisami. 

Kolejną rzeczą sprawiającą problem podczas rekrutacji jest ogrom procedur do zapamiętania – terminy, do kiedy należy dostarczyć dokumenty, jak należy wypełnić wniosek w systemie itp.

WarsawLO ma być przewodnikiem ucznia, który pomagałby mu podczas rekrutacji do szkół średnich.

Do kogo skierowana jest aplikacja?

Grupą docelową są uczniowie chcący podjąć naukę w warszawskich szkołach średnich.

Czy istnieją podobne rozwiązania?

Nie istnieje aplikacja, która byłaby całościowym rozwiązaniem dla przytoczonego problemu. W sieci można znaleźć wyszukiwarki szkół średnich, lecz są one administrowane przez podmioty komercyjne oraz zawierają często nieaktualne informacje. Nie są one przyjazne dla ucznia. Rankingi szkół średnich również są tworzone przez komercyjne podmioty, a co gorsza skupiają się tylko na aspekcie wyników w nauce uczniów danej szkoły. Rankingi te, często stanowią najważniejszy punkt odniesienia, zarówno dla uczniów podczas wyboru szkoły, jak i dla dyrektorów niektórych placówek oświatowych ustanawiających sobie za cel tylko wyższe miejsce w rankingu. Jedną z idei stojących za WarsawLO jest pokazanie szkół w szerszym kontekście, niepodyktowanym tylko punktami, który uwzględnia zajęcia pozalekcyjne, cykliczne imprezy itp.

Kogo pośrednio dotyczy aplikacja?

Chcę współpracować z samymi szkołami, aby zapewnić dostęp do narzędzia każdemu uczniowi. Liczymy na współpracę z Biurem Edukacji m.st. Warszawa. Dzięki Koduj dla Polski, odbyliśmy z nimi spotkanie i wyniki są obiecujące. Widzą problemy i chcą współpracować. 

W jaki sposób chcę rozwiązać opisany problem?

Aplikacja byłaby wyszukiwarką szkół średnich. Umożliwiałaby filtrowanie szkół wg różnych kryteriów – np. wg profili klas lub odległości w linii prostej od miejsca zamieszkania czy linie komunikacji publicznej w pobliżu szkoły. Prezentowałaby informacje nie tylko tj. dane teleadresowe szkoły, lecz również dane dotyczące aktywności dodatkowych szkoły (np. koła zainteresowań, festiwale). Ponadto, po zalogowaniu się, użytkownik otrzymywałby również dostęp do dodatkowych funkcjonalności. Główną z nich byłby „dashboard” rekrutacji, pokazujący najpotrzebniejsze na daną chwilę informacje. Użytkownik miałby też możliwość dodawania szkół lub klas z określonych szkół do obserwowanych. Terminarz z datami dni otwartych obserwowanych szkół, bądź terminami doniesienia dokumentów do szkoły, wysłałby powiadomienia push z przypomnieniem o konieczności wykonania danego działania. Rozbudowany byłby również moduł aplikacji odpowiadający za prezentowanie dojazdu komunikacją do danych szkół. Nie wykluczam możliwości dodania funkcji społecznościowych do aplikacji, bądź integracji aplikacji z serwisami społecznościowymi.

Prototyp aplikacji korzysta z udostępnionych publicznie przeze mnie, pod logo WarsawLO, paczek odpowiadających za obsługę specyficznych dla rekrutacji procesów (stworzyłem np. paczkę zawierającą kalkulator punktów). WarsawLO może również tworzyć bibliotekę tego typu paczek, aby wprowadzanie podobnych systemów w innych lokalizacjach było łatwiejsze.

Zapisz się na newsletter Koduj dla Polski

Podanie adresu email oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji handlowych w ramach newslettera od Fundacji ePaństwo. Administratorem danych osobowych jest Fundacja ePaństwo z siedzibą w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 25/37, 00-511 Warszawa. Twoje dane będą przetwarzane w celu wykonania zamówionej usługi oraz kierowania treści marketingowych w formie newslettera, w tym poprzez profilowanie.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja ePaństwo z siedzibą w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 25/37, 00-511 Warszawa. W razie wyrażenia stosownej zgody Twoje dane będą przetwarzane w celu przesyłania newslettera. Pokaż więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych »

Please wait...

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.

Strona projektu zaktualizowana: 21 lipca 2020
Dedykowany: Dla mieszkańców i mieszkanek, uczniom i uczennicom, Dla miast
Technologie: node.js, Javascript
Status projektu: Chcemy wystartować, Rozwój
Rozwijany lokalnie: Warszawa