Koduj dla Polski

Ruszyły spotkania Koduj dla Polski w Trójmieście

20 November 2015 | Trójmiasto, Spotkania
 

Trójmiasto słynie z prężnego ekosystemu IT – dużych firm, startupów, inkubatorów, różnej maści meetupów. Od środy 18 listopada także my dokładamy do niego małą cegiełkę organizując spotkania dedykowane wykorzystaniu technologii w społecznych celach.

Spotkanie otworzyły cztery prezentacje wprowadzające w temat:

Następnie po krótkiej rundzie zapoznawczej przeszliśmy do warsztatów, próbując ustalić nad jakimi projektami moglibyśmy wspólnie pracować.

I Trójmiejski HacknightIMG_20151118_194847IMG_20151118_194449

IMG_20151118_202326IMG_20151118_202339IMG_20151118_202344

 

Pomysły

Po burzy mózgów pracowaliśmy w grupach nad 4 pomysłami, które zyskały najwięcej głosów. Były to prace koncepcyjne, które często poprowadziły grupę w zupełnie inne rejony niż początkowe.

Pomysł 1) Śledzenie zmian prawnych

Jak się tworzy prawo? Jak wprowadzane są zmiany? Istnieją rządowe serwisy prezentujące projekty ustaw, ale nie należą do najbardziej intuicyjnych, chcemy to zmienić! Więcej informacji znajdziecie na wątku na forum.

Pomysł 2) Tinder dla wydatków miejskich

Przeglądamy kolejne wydatki miejsce i oceniamy: czy zgadzamy się z nimi, czy uważamy, że nie powinny być one poniesione. Może to być punkt wyjścia do zagłębienia się w projekty, które miasto prowadzi oraz strukturę wydatków. Może być też wykorzystane do zaproponowania budżetu alternatywnego – stworzonego poprzez zagregowane głosy użytkowników.

Pomysł 3) Szlaki turystyczne w obszarze trójmiejskim

Jak znaleźć szlaki turystyczne i rowerowe. Jak po nich nawigować?

Pomysł 4) Grywalizacji dla wyzwań społecznych -> podręczne urządzenie medyczne

Grupa dyskutowała o tym jak lepiej angażować mieszkańców, także w projekty społeczne. Jak lepiej promować ciekawe inicjatywy? Nie wiedzieć jakim sposobem grupa skończyła na dyskusji o podręcznym urządzeniu medycznym.

Inne propozycje

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dane o transporcie z nowego systemu Tristar. Już teraz dane rozkładów są udostępniane w standardzie GTFS przez miasto, o harmonogram udostępniania innych danych wysłałem wniosek. Gdybyśmy otrzymali dane czasu rzeczywistego można by spróbować wdrożyć TramGPS w Trójmieście.

tramgps-01tramgps-04

 

Równolegle do trójmiejskich środowych spotkań odbywają się także spotkania w Poznaniu, na których tworzona jest aplikacja Wysadź Ulicę. Dzięki temu dość łatwo powinno być się zaangażować zdalnie. Ogarniacie JSa lub Pythona i chcecie się przyłączyć? Piszcie na poznan@kodujdlapolski.pl.

wysadz_ulice

Czym będzie wysadzulice.pl ? from KomitywaTV

 

Wraz z kryzysem uchodźców powstała inicjatywa TechFugeees („a tech community response to the European refugee crisis”, strona, FB, rozwijane projekty). Ponieważ Gdańsk prowadzi dobrze zorganizowaną politykę imigracyjną – może udałoby się włączyć w ten ruch także lokalnie?

 

Co dalej?

Pierwsze spotkanie służyło poznaniu się, zobaczeniu co nas interesuje, co moglibyśmy zrobić. Opisane wyżej luźne pomysły służą jako punkt wyjścia – jeżeli ich nie czujecie to poszukajmy czegoś innego.

1) Widzimy się w najbliższą środę w tym samym miejscu znowu o godzinie 18tej (FB, Meetup).

2) Do komunikacji między spotkaniami używajmy utworzonej na FB grupy dyskusyjnej

3) Macie projekt lub pomysł, o którym chcielibyście opowiedzieć? Załóżcie wątek na forum i dajcie znać na grupie, aby go przedyskutować. Jak będziecie chcieli go zaprezentować na spotkaniach napiszcie do nas natrojmiasto@kodujdlapolski.pl. Macie inne uwagi? Podzielcie się nimi.

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

13 August 2019 | Blog

Przepisy jako kod – Code for Australia

Mam na imię Damian. Jestem programistą, łódzkim koordynatorem programu Koduj dla Polski prowadzonego przez Fundację ePaństwo. Na co dzień prowadzę jednoosobową firmę, współpracując głównie z organizacjami pozarządowymi z województwa łódzkiego i mazowieckiego. W tym tekście chcę opowiedzieć o swoim doświadczeniu zdobytym podczas tegorocznego stażu w Code for Australia i New South Wales Government. W marcu bieżącego roku rozpocząłem 6-miesięczny […]

Technologia i transport w inteligentnym mieście: szanse na dalszy rozwój czy wykluczenie?

Miałam ostatnio przyjemność wziąć udział w dyskusji dotyczącej inteligentnych miast (smart cities) na jednej z konferencji transportowych w Warszawie. Zostałam poproszona w ostatniej chwili, żeby zasiąść na scenie z sześcioma mężczyznami i zdywersyfikować panel. Zawahałam się, bo miałam tylko dwa dni na przygotowanie do dyskusji. Może powinnam poczuć się też nieco urażona, że zaprasza się […]

19 December 2018 | Blog, Projekty

Instrukcja instalacji oprogramowania i montażu zestawu Luftdaten

Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora.  Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić. KROK 1/4. Ściągnij sterowniki. Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich