Koduj dla Polski

Ruszyły spotkania Koduj dla Polski w Trójmieście

20 listopada 2015 | Trójmiasto, Spotkania
 

Trójmiasto słynie z prężnego ekosystemu IT – dużych firm, startupów, inkubatorów, różnej maści meetupów. Od środy 18 listopada także my dokładamy do niego małą cegiełkę organizując spotkania dedykowane wykorzystaniu technologii w społecznych celach.

Spotkanie otworzyły cztery prezentacje wprowadzające w temat:

Następnie po krótkiej rundzie zapoznawczej przeszliśmy do warsztatów, próbując ustalić nad jakimi projektami moglibyśmy wspólnie pracować.

I Trójmiejski HacknightIMG_20151118_194847IMG_20151118_194449

IMG_20151118_202326IMG_20151118_202339IMG_20151118_202344

 

Pomysły

Po burzy mózgów pracowaliśmy w grupach nad 4 pomysłami, które zyskały najwięcej głosów. Były to prace koncepcyjne, które często poprowadziły grupę w zupełnie inne rejony niż początkowe.

Pomysł 1) Śledzenie zmian prawnych

Jak się tworzy prawo? Jak wprowadzane są zmiany? Istnieją rządowe serwisy prezentujące projekty ustaw, ale nie należą do najbardziej intuicyjnych, chcemy to zmienić! Więcej informacji znajdziecie na wątku na forum.

Pomysł 2) Tinder dla wydatków miejskich

Przeglądamy kolejne wydatki miejsce i oceniamy: czy zgadzamy się z nimi, czy uważamy, że nie powinny być one poniesione. Może to być punkt wyjścia do zagłębienia się w projekty, które miasto prowadzi oraz strukturę wydatków. Może być też wykorzystane do zaproponowania budżetu alternatywnego – stworzonego poprzez zagregowane głosy użytkowników.

Pomysł 3) Szlaki turystyczne w obszarze trójmiejskim

Jak znaleźć szlaki turystyczne i rowerowe. Jak po nich nawigować?

Pomysł 4) Grywalizacji dla wyzwań społecznych -> podręczne urządzenie medyczne

Grupa dyskutowała o tym jak lepiej angażować mieszkańców, także w projekty społeczne. Jak lepiej promować ciekawe inicjatywy? Nie wiedzieć jakim sposobem grupa skończyła na dyskusji o podręcznym urządzeniu medycznym.

Inne propozycje

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także dane o transporcie z nowego systemu Tristar. Już teraz dane rozkładów są udostępniane w standardzie GTFS przez miasto, o harmonogram udostępniania innych danych wysłałem wniosek. Gdybyśmy otrzymali dane czasu rzeczywistego można by spróbować wdrożyć TramGPS w Trójmieście.

tramgps-01tramgps-04

 

Równolegle do trójmiejskich środowych spotkań odbywają się także spotkania w Poznaniu, na których tworzona jest aplikacja Wysadź Ulicę. Dzięki temu dość łatwo powinno być się zaangażować zdalnie. Ogarniacie JSa lub Pythona i chcecie się przyłączyć? Piszcie na poznan@kodujdlapolski.pl.

wysadz_ulice

Czym będzie wysadzulice.pl ? from KomitywaTV

 

Wraz z kryzysem uchodźców powstała inicjatywa TechFugeees („a tech community response to the European refugee crisis”, strona, FB, rozwijane projekty). Ponieważ Gdańsk prowadzi dobrze zorganizowaną politykę imigracyjną – może udałoby się włączyć w ten ruch także lokalnie?

 

Co dalej?

Pierwsze spotkanie służyło poznaniu się, zobaczeniu co nas interesuje, co moglibyśmy zrobić. Opisane wyżej luźne pomysły służą jako punkt wyjścia – jeżeli ich nie czujecie to poszukajmy czegoś innego.

1) Widzimy się w najbliższą środę w tym samym miejscu znowu o godzinie 18tej (FB, Meetup).

2) Do komunikacji między spotkaniami używajmy utworzonej na FB grupy dyskusyjnej

3) Macie projekt lub pomysł, o którym chcielibyście opowiedzieć? Załóżcie wątek na forum i dajcie znać na grupie, aby go przedyskutować. Jak będziecie chcieli go zaprezentować na spotkaniach napiszcie do nas natrojmiasto@kodujdlapolski.pl. Macie inne uwagi? Podzielcie się nimi.

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

4 kwietnia 2020 | Blog

Rząd eksperymentuje z Open Source przy walce z epidemią

Jest propozycja nowej aplikacji na telefon, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Pewnie już słyszeliście o obowiązku instalowania aplikacji Kwarantanna domowa przez osoby na kwarantannie, ale nowa aplikacja ProteGo ma już być instalowana przez każdego, a jej działanie jest zupełnie inne. Co robią aplikacje rządowe? Użytkownicy Kwarantanny domowej dostają o różnych porach dnia […]

23 marca 2020 | Blog

wsparciedlaszpitala.pl skoordynuje pomoc wolontaryjną dla szpitali w Polsce?

Słyszeliście o projekcie wsparciedlaszpitala.pl? Jakub Jasiczak, ze spółki celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zainicjował taki projekt. 🕵️‍♀️Na czy to polega? Jak sam Kuba pisze na forum Koduj dla Polski: „Ultra pilny jest 1 temat – stworzenie aplikacji do zgłaszania zapotrzebowania przez szpitale na rzeczy ale i osoby, z funkcjonalnością “odklikiwania”, że ktoś czymś już się […]

23 marca 2020 | Blog

techkontrawirus.pl

📣 Masz dość bezsilności i czekania, co dalej będzie z koronawirusem? Powstaje teraz dużo pomysłów i projektów mniej lub bardziej cyfrowych, mających pomóc w sytuacji pandemii. Odpaliliśmy w Fundacja ePaństwo narzędzie, które ma pomóc spriorytetyzowawać wyzwania i problemy społeczne związane z obecną sytuacją. Szukamy wyzwań i problemów, które warto rozwiązać oraz pomysłów, które te problemy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich