Koduj dla Polski

SaturdayHack Warszawa #140 – aktualności z projektów i debata

28 sierpnia 2018 | Spotkania, Warszawa
 

1.09 wracamy po przerwie wakacyjnej podczas „SaturdayHack Warszawa #140 – aktualności z projektów i debata”.
Plan wydarzenia jest następujący:

12.00 – 12.15 Gdzie Google nie może, tam rejestr.io pośle.
Daniel Macyszyn, Fundacja ePaństwo

Czy wiesz, że wyszukiwarki internetowe nie docierają do 96% zasobów w internecie? Nowy portal rejestr.io uchyla drzwi do mniej dostępnych zakątków internetu, aby ułatwić dostęp do użytecznych rejestrów danych publicznych.

12.15 – 12.40 Plany skalowania dwóch narzędzi z globalnej sieci Code for All.

1. Obserwatorzy w działaniu – wykorzystanie aplikacji Monitorizare Vot
(Code4Romania) podczas obserwacji wyborów w Polsce i Rosji.
Karol Bijoś, Fundacja Odpowiedzialna Polityka
Krzysztof Izdebski, Fundacja ePaństwo

2. Skalowanie obywatelskich czujników smogu luftdaten.info
Luftdatenn – OK Lab Stuttgart (Code for Germany)
Piotr Dobrowolski: Warszawski Hackerspace

3. Krótkie info o naszym międzynarodowym zjeździe: Code for All Global Summit – The Heroes of Tech, na który serdecznie zapraszamy. Staramy się o sponsorów, abyśmy wyjechali w kilka osób.

12.40 – 13.30 Następnie, podczas krótkich prezentacji, zespoły pokażą postępy z projektów rozwijanych w naszej społeczności:
– dlaczego w ogóle chce im się robić projekt civic tech?
– jak to robią?
– na jakim są etapie?
– przed jakimi wyzwaniami stają? i
– jakich kompetencji, wsparcia potrzebują aby pójść dalej?

Wystąpienia zespołów:
miejski.bike (?)
– Społeczny Audyt Reprywatyzacji – Miasto Jest Nasze
Sieć Rowerowa
PoznajApp
Przypis Powszechny
Futbol Kolektyw
– Tu Mieszkaj (?)

13.30 – 14.30 Przerwa na pizze, poznanie się i bezpośredni kontakt z przedstawicielami/ kami naszych projektów.

14.30 – 15.30 Debata: Blaski i cienie projektów civic tech.
Pod koniec naszego spotkania, odbędzie się debata o wyzwaniach i modelach tworzenia projektów Civic Tech, w której wezmą udział:

– Rafał Gawlik: KdP Wrocław – PoznajApp, makemap.me
– Rafał Kleger: KdP Trójmiasto – Sieć Rowerowa.
– Ewelina Skłodkowska: KdP Warszawa – Cwaniak Warszawski i inne.
– (?)
Prowadzący debatę: Wojtek Sańko, Fundacja ePaństwo, Koordynator programu Koduj dla Polski.

Rafał Gawlik: zawodowo mobile developer. Twórca aplikacji PoznajApp. Z Koduj dla Polski i civic techem związany już od 2 lat – głównie we Wrocławiu. CEO w makemap.me.

Rafał Kleger-Rudomin: od kilkunastu lat związany z rozwojem innowacyjnych technologii IT, jako programista, kierownik projektów, konsultant Zarządzania Projektami. Doświadczenie zdobywał głównie w sektorze prywatnym. Ma również doświadczenie z pracy w projektach informatyczno-organizacyjnych w ramach samorządu, a także w pracy w organizacjach pozarządowych. W latach 2015 – 2017 Koordynator i animator Koduj dla Polski – Trójmiasto #KdP #3city.

Ewelina Skłodowska, UX designerka, absolwentka kulturoznawstwa na UW i UX design na SWPS. Na co dzień zajmuje się produktami cyfrowymi. Prowadzi warsztaty, riserczuje i bada, rysuje i projektuje. Parę lat pracowała w dużych korporacjach, a obecnie rozwija swoje umiejętności w nieco bardziej kameralnym studiu projektowym zajmującym się UX. Swoje pierwsze kroki jako designerka stawiała w Koduj dla Polski – Warszawa #KdP #WAW, obecnie również wspiera jeden z projektów prowadzony pod patronatem Muzeum Warszawy i KdP.

Wydarzenie na FB.
Wydarzenie na meetup.com

Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Animator współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy światem technologicznym, organizacjami pozarządowymi i władzą publiczną. Promotor technologii, która odpowiada na potrzeby i problemy społeczne. Prywatnie, fan literatury i filmów sci-fi oraz gier strategicznych.
Inne artykuły autora

Zobacz także

12 maja 2020 | Blog

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

„Prawo do miasta. Co dalej?” Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce. 📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?📍Jak rozumieją […]

9 kwietnia 2020 | Blog

Fajne otwarcie, ale nie tędy droga

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że pracuje nad stworzeniem aplikacji ProteGo, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Aplikacja wykorzystuje technologię Bluetooth do identyfikowania i zapisywania obecności urządzeń mobilnych (a przez to również ludzi), którzy znaleźli się w naszej najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Aplikacja ma być przydatna, kiedy zniesione będą ogólnopolskie ograniczenia poruszania się, żeby typować osoby, które będą poddane indywidualnej kwarantannie. Ministerstwo Cyfryzacji powołuje się przy tym na przykład Singapuru, który stworzył podobną aplikację. ProteGo nie jest jeszcze ukończona, ale Ministerstwo już teraz upubliczniło jej dokumentację i kod źródłowy oraz zaprosiło ekspertów i innych obywateli do wyrażania swoich opinii na jej temat. Internauci nie zawiedli i pojawiło się wiele ważnych sugestii.

4 kwietnia 2020 | Blog

Rząd eksperymentuje z Open Source przy walce z epidemią

Jest propozycja nowej aplikacji na telefon, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Pewnie już słyszeliście o obowiązku instalowania aplikacji Kwarantanna domowa przez osoby na kwarantannie, ale nowa aplikacja ProteGo ma już być instalowana przez każdego, a jej działanie jest zupełnie inne. Co robią aplikacje rządowe? Użytkownicy Kwarantanny domowej dostają o różnych porach dnia […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich