Można już zgłaszać chęć udziału w maratonie programowania, którego celem jest wypracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i biznesowych pomocnych dla branży prawniczej i dla osób szukających pomocy prawnej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 lutego w Warszawie.
Do udziału zapraszamy prawników, aktywistów społecznych, programistów, specjalistów business development, grafików, menedżerów projektu, analityków biznesowych oraz innych specjalistów. Będą oni pracować w interdyscyplinarnych zespołach, korzystając z merytorycznego wsparcia doborowego grona mentorów. Aby dostarczyć inspiracji przed uczestnikami wystąpi wielu ekspertów z dziedziny legal tech. Będziemy również kontaktować się z zespołami pracującymi nad swoimi projektami w innych częściach świata. Zwycięski zespół ma szansę zmierzyć się w finale w kwietniu w Nowym Jorku.
Zadaniem uczestników będzie wypracowanie rozwiązań w jednym z obszarów: publicznym, prywatnym i konsumenckim. Branża prawnicza znajduje się u progu transformacji technologicznej i wiele kwestii czeka jeszcze na rozwiązania, które zwiększą jej efektywność.
Nowe rozwiązania mogą wspomagać elektroniczny kontakt z sądami, ułatwiać przeglądanie aktów prawnych, dokumentacji sprawy lub otwartych danych publicznych, automatyzować korzystanie z usług elektronicznych udostępnionych przez państwo, wspomagać prawników w świadczeniu pomocy prawnej i relacjach z klientami, ułatwiać definiowanie uprawnień jednostki i pomagać w skutecznym dochodzeniu praw, a nawet automatycznie generować porady prawne w standardowych sprawach.
Sugerowane technologie to blockchain, uczenie maszynowe, big data, automatyzacja procesów, czatboty czy przetwarzanie języka naturalnego NLP.
Gospodarzami wydarzenia w Polsce są Wolters Kluwer, kancelaria Wardyński i Wspólnicy oraz Koalicja na rzecz Polskich Innowacji. Wśród partnerów są Fundacja LegalTech Polska, Fundacja e-Państwo, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA i HubHub.
Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2093195460892591/
Więcej informacji i rejestracja na stronie legalhackathon.pl
Jakie #TECHNOLOGIE będziemy wykorzystywać w czasie hackatonu?
BLOCKCHAIN
Narzędzia oparte na technologii rozproszonej bazy danych, które np. pozwalają na ominięcie „pośredników” przy transakcjach – np. prowadzenie ksiąg wieczystych, tokenizacja usług prawnych, inteligentne kontrakty (smart contracts), zarządzanie prawami własności intelektualnej, bezpieczne przekazywanie i zawieranie umów z wykorzystaniem blockchaina.
BIG DATA
Duże i często rozproszone zbiory danych są bardzo trudne w analizie i przetwarzaniu. Analiza takich informacje często niesie bardzo wartościowe wnioski i obserwacje. Do przetwarzania tych danych stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji takie jak uczenie maszynowe czy przetwarzanie
języka naturalnego. Do wizualizacji wykorzystuje się narzędzia takie jak grafy, wykresy, diagramy przepływu.
CHATBOTY
Chatboty to programy komputerowe, które coraz częściej w rozmowie są nie do odróżnienia od człowieka, czyli spełniają słynny test Turinga z 1950 r. Rozwój technologii przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego w ostatnim okresie pozwolił na szybki skok w tworzeniu i jakości działania tego typu algorytmów. ROSS Intelligence jest najbardziej znanym i zaawansowanym wirtualnym prawnikiem, którego obecnie zatrudniają już wielkie globalne kancelarie. Istnieją też rozwiązania węższe, zajmujące się konkretnym problemem do rozwiązania. Google udostępnił również platformę do prostego tworzenia chatbotów przez każdego internautę (https://dialogflow.com/).
UCZENIE MASZYNOWE
To jeden z ważniejszych obszarów rozwoju sztucznej inteligencji zajmujący się automatycznymi systemami, uczącymi się na bazie zgromadzonego doświadczenia, czyli danych. Algorytm potrafi sam dostosowywać swoje parametry, tak by osiągać jak najlepsze rezultaty swojej pracy. To dziedzina znajdująca bardzo wiele zastosowań w życiu codziennym i wspomagająca prawników w wykonywaniu zawodu.
Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora. Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić. KROK 1/4. Ściągnij sterowniki. Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający […]
Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że tanie optyczne czujniki PM mogą być skutecznymi narzędziami do monitorowania jakości powietrza atmosferycznego. Czujniki nisko-kosztowe demonstrują swój potencjał jako tani czujnik aerozolowy, który może być stosowane na obszarach, gdzie pozyskanie drogiego oprzyrządowania do monitorowania jakości powietrza może być zbyt kosztowne, gdzie istnieje pilna potrzeba monitorowania jakości powietrza ze względu […]
Polecamy ciekawy webinar, który pokazuje ciekawe podejście do projektowania usług publicznych. Tekst: Webinar to 60 minutowe szkolenia w formie online, podczas którego będziemy odkrywać różne oblicza U.rządu Przyszłości. W trakcie naszego spotkania omówię 6 globalnych aspektów kształtujących sferę publiczą tj. Imperatyw Technologiczny, VUCA Times, Rozłam Demograficzny, Zarządzanie Turbulencjami, Ekstremalna Urbanizacja oraz Nowe Modele Zarządzania. Tym […]