Koduj dla Polski

Wsparcie na drodze do usamodzielnienia

17 listopada 2019 | Blog
 

Technologia

Aplikacja dedykowana jest młodzieży (nie mamy jeszcze nazwy), a zatem powinna działać docelowo na systemach Android i IOS.
Idealnie byłoby, aby była to zatem jedna aplikacja, którą można uruchomić na obu systemach, czyli opracowana w technologii np. Xamarin lub innej, która pozwala stworzyć jedną aplikację.
Jeśli nie będzie możliwości zbudowania aplikacji od razu w technologii multiplatformowej, wybieramy system Android ze względu na większą powszechność wśród naszej młodzieży. Zależy nam na tym, aby aplikację można było dalej rozwijać (możliwość przekazania kodu źródłowego).

Główne założenia co do działania aplikacji

Celem aplikacji jest zaoferowanie młodzieży przebywającej bądź opuszczającej pieczę zastępczą wsparcia, dopasowanego do ich aktualnej sytuacji.
Na wstępnie zatem aplikacja powinna zbierać w jakiś sposób dane użytkownika (wyłącznie na jego potrzeby, my nie potrzebujemy zbierania danych) – dana osoba odpowiada zatem na kilka pytań, które pozwolą na dopasowanie i przedstawienie mu dostępnego wsparcia.
Użytkownik powinien mieć możliwość aktualizacji swojego statusu. Status może się bowiem zmieniać (np. ktoś przerwał edukację) – aplikacja zapamiętuje dany status użytkownika (lokalnie na telefonie), ale użytkownik powinien mieć możliwość aktualizacji, np. gdy wyszedł z domu dziecka i przebywa w mieszkaniu chronionym – pojawiają mu się wówczas dodatkowe opcje wsparcia.
Aplikacja opierałaby się zatem o drzewo decyzyjne – np. jeśli przebywasz w pieczy powyżej 6 lat i masz ukończone 17 lat, to przysługuje Ci: A, B i C.

Dobrze by było, aby można było zmieniać drzewo decyzyjne w taki sposób, aby nie było konieczne wydawanie za każdym razem update’ów aplikacji. Super by było, gdyby apka działała w ten sposób, że na serwerze jest plik z drzewem decyzyjnym, które my możemy aktualizować, a użytkownik na telefonie, gdy ma dostęp do internetu jedynie update’uje sobie nową wersję (bez konieczności pobierania nowej wersji aplikacji).
Dokumentacja nie jest wymagana na tym etapie.

Wersja 1.0 aplikacji

Na tym etapie proponujemy zbudowanie aplikacji, w której użytkownik definiuje swój status (odpowiada na pytania), po czym otrzymuje informację o możliwym wsparciu w projekcie Fundacji pn. „Sami-dzielni” (zaproszenie do rekrutacji) albo zaproszenie do poznania działań Fundacji Atalaya w celu nawiązania dalszej współpracy (link do strony na FB).

Warunki po jakich wyświetla się albo strona projektu „Sami-dzielni” albo FB definiuje oddzielny plik Excel pn. „Drzewo decyzyjne”.

Paulina Woźniak

Paulina Woźniak

Inne artykuły autora

Zobacz także

12 maja 2020 | Blog

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

„Prawo do miasta. Co dalej?” Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce. 📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?📍Jak rozumieją […]

9 kwietnia 2020 | Blog

Fajne otwarcie, ale nie tędy droga

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że pracuje nad stworzeniem aplikacji ProteGo, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Aplikacja wykorzystuje technologię Bluetooth do identyfikowania i zapisywania obecności urządzeń mobilnych (a przez to również ludzi), którzy znaleźli się w naszej najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Aplikacja ma być przydatna, kiedy zniesione będą ogólnopolskie ograniczenia poruszania się, żeby typować osoby, które będą poddane indywidualnej kwarantannie. Ministerstwo Cyfryzacji powołuje się przy tym na przykład Singapuru, który stworzył podobną aplikację. ProteGo nie jest jeszcze ukończona, ale Ministerstwo już teraz upubliczniło jej dokumentację i kod źródłowy oraz zaprosiło ekspertów i innych obywateli do wyrażania swoich opinii na jej temat. Internauci nie zawiedli i pojawiło się wiele ważnych sugestii.

4 kwietnia 2020 | Blog

Rząd eksperymentuje z Open Source przy walce z epidemią

Jest propozycja nowej aplikacji na telefon, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Pewnie już słyszeliście o obowiązku instalowania aplikacji Kwarantanna domowa przez osoby na kwarantannie, ale nowa aplikacja ProteGo ma już być instalowana przez każdego, a jej działanie jest zupełnie inne. Co robią aplikacje rządowe? Użytkownicy Kwarantanny domowej dostają o różnych porach dnia […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich