Koduj dla Polski

wsparciedlaszpitala.pl skoordynuje pomoc wolontaryjną dla szpitali w Polsce?

23 marca 2020 | Blog
 

Słyszeliście o projekcie wsparciedlaszpitala.pl?

Jakub Jasiczak, ze spółki celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, zainicjował taki projekt.

🕵️‍♀️Na czy to polega?

Jak sam Kuba pisze na forum Koduj dla Polski:
„Ultra pilny jest 1 temat – stworzenie aplikacji do zgłaszania zapotrzebowania przez szpitale na rzeczy ale i osoby, z funkcjonalnością “odklikiwania”, że ktoś czymś już się zajął. Poniżej opis jednego z naukowców, który dobrze oddaje istotę. Jak widzicie szanse na szybkie opracowanie takiego softu?

„Obserwując media społecznościowe widać, iż samorzutnie formułują się grupy wsparcia dla szpitali, oferujące wodę i przekąski w odpowiedzi na apel personelu. Ale przy takiej formie istnieje ryzyko, że np. apel o zgrzewkę wody zakończy sie kolejką aut z hektolitrami wody, co zniechęci ofarodawców, a personel narazi na krytyczne uwagi. Lepiej by się sprawdziła autoryzowana giełda potrzeb: osobowych, towarów, usług, gdzie szpitale mogłyby zgłaszać zapotrzebowanie, precyzując warunki, a społeczność deklarowała by pomoc. „

Podejrzewam, że szpitale będą potrzebowały dodatkowych osób wsparcia: kierowców, zaopatrzenie itp. Chodzi mi o to, by przy rosnącej skali chorych i izolowanych maksymalnie odciążyć kwalifikowany personel od pracy, który specjalistycznej wiedzy nie wymaga. Warto już teraz zmapować potrzepy i zadbać o rezerwy ludzkie. Jeśli dojdzie do rzeczywistego kryzysu, to każda pomoc będzie ważna – od naczelnego wirusologa do gością, który w termosach gorącą kawę dla pielęgniarzy będzie donosił albo zabierał karetki do tankowania czy mycia. Przez media społecznościowe można wystosować apel o deklaracje, a potem zrobić grafiki i korzystać z fali gotowości do wsparcia i pomocy.”

🔥 Jak możesz pomóc? 📯

Potrzeba pomocy w admin. systemem = trzeba weryfikować szpitale i kandydatów na koordynatorów i zakładać im aktywne konta + przesyłać loginy. Mamy na pokładzie 10 programistów i 10 naukowców od pracy w terenie, ale ze 2 adminów systemu (Salesforce) byłoby cudną pomocą!

Kontakt z Kubą przez fana page Wsparcie dla Szpitala lub tu:
https://forum.kodujdlapolski.pl/t/wirtualny-instytut-k…/3683

Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

Wojtek Sańko

Wojtek Sańko

Animator współpracy interdyscyplinarnej pomiędzy światem technologicznym, organizacjami pozarządowymi i władzą publiczną. Promotor technologii, która odpowiada na potrzeby i problemy społeczne. Prywatnie, fan literatury i filmów sci-fi oraz gier strategicznych.
Inne artykuły autora

Zobacz także

12 maja 2020 | Blog

Festiwal Technologii Obywatelskich dla Demokracji – online

„Prawo do miasta. Co dalej?” Do dyskusji na temat demokracji i technologii, które kształtują naszą obecną i przyszłą rzeczywistość w miastach zaprosiliśmy osoby, dzięki którym dowiemy się jak COVID-19 wpływa na to co dzieje się w środowiskach lokalnych w Polsce. 📍Jaką odpowiedź na epidemię mają aktywiści i aktywistki, a jakie nowe doświadczenia zyskały władze?📍Jak rozumieją […]

9 kwietnia 2020 | Blog

Fajne otwarcie, ale nie tędy droga

Kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że pracuje nad stworzeniem aplikacji ProteGo, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Aplikacja wykorzystuje technologię Bluetooth do identyfikowania i zapisywania obecności urządzeń mobilnych (a przez to również ludzi), którzy znaleźli się w naszej najbliższej okolicy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Aplikacja ma być przydatna, kiedy zniesione będą ogólnopolskie ograniczenia poruszania się, żeby typować osoby, które będą poddane indywidualnej kwarantannie. Ministerstwo Cyfryzacji powołuje się przy tym na przykład Singapuru, który stworzył podobną aplikację. ProteGo nie jest jeszcze ukończona, ale Ministerstwo już teraz upubliczniło jej dokumentację i kod źródłowy oraz zaprosiło ekspertów i innych obywateli do wyrażania swoich opinii na jej temat. Internauci nie zawiedli i pojawiło się wiele ważnych sugestii.

4 kwietnia 2020 | Blog

Rząd eksperymentuje z Open Source przy walce z epidemią

Jest propozycja nowej aplikacji na telefon, która docelowo ma być instalowana przez każdego obywatela. Pewnie już słyszeliście o obowiązku instalowania aplikacji Kwarantanna domowa przez osoby na kwarantannie, ale nowa aplikacja ProteGo ma już być instalowana przez każdego, a jej działanie jest zupełnie inne. Co robią aplikacje rządowe? Użytkownicy Kwarantanny domowej dostają o różnych porach dnia […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich