Podsumowanie Inkubatora Projektów

Podsumowanie Inkubatora Projektów

Inkubator Projektów to nowa formuła spotkań, którą wypróbowaliśmy 9 lipca w Warszawie w kawiarni Państwomiasto. Założenie jest proste: każdy może zaprezentować swój pomysł w postaci wyzwania, a następnie w grupach projektowych próbujemy na tak postawione wyzwanie odpowiedzieć, korzystając z szeregu pomocnych materiałów.

W tym jak z wykorzystaniem technologii możemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość i jaki udział w tym procesie widzi dla siebie Koduj dla Polski. Podsumowaliśmy krótko w jakich miastach w Polsce działamy, co udało się osiągnąć do tej pory oraz z jakimi wyzwaniami spotykamy się prowadząc projekty w Warszawie.

Niektóre z projektów zaprezentowaliśmy bardziej szczegółowo – wizualizację danych z miejskiej infolinii 19115, projekt mocno zaawansowany, czekający na dopracowanie od strony wizualnej oraz TramGPS, czyli aplikację mobilną pokazującą rzeczywiste położenie pojazdów komunikacji miejskiej w najbliższej okolicy.

Maciek Biłas podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą nad wspomnianym TramGPS oraz eksperymentowaniem z wizualizacjami i analizą danych dotyczących przejazdów rowerowych w mieście. Opowiedział także dlaczego i jak warto jego zdaniem się udzielać w inicjatywach takich jak Koduj Dla Polski oraz co można z takiej działalności wynieść.

Mieliśmy także przyjemność gościć inne zaprzyjaźnione inicjatywy. Z prezentacjami wystąpili Dawid Sokołowski zSieci Sensownego Biznesu, Tomek Kamiński z Activatorium oraz Jakub Kołakowski z Google Developer Group.

Na zakończenie części prezentacyjnej przedstawiliśmy w formie wyzwań kilka wybranych pomysłów z wielu pojawiających się na naszym forum. Z wyzwaniami tymi zmierzyliśmy się po krótkiej przerwie w części warsztatowej – Inkubatorze Projektów.

Podzieliliśmy się na trzy zespoły – pierwszy zajął się tematem budżetu obywatelskiego, drugi narzędziem do wspomagającym rozwój start-up’ów, trzeci projektem aplikacji na inteligentny zegarek (smartwatch).

Owocem pracy zespołów były wypełnione diagramy z opisem rozwiązania, celów, ryzyk, grup docelowych itd. oraz wstępne szkice rozwiązania (wersje elektroniczne dostępne są poniżej). W krótkim czasie (warsztaty trwały około godziny) udało się osiągnąć bardzo dobre efekty.

Prezentacja projektów w Inkubatorze polega na postawieniu wyzwania w formie pytania. Przykładowo dla projektu 19115 pytanie to brzmiało „W jaki sposób prezentować miejskie dane, aby ich forma, treść i sposób przedstawienia były interesujące dla mieszkańców, przynosiły odpowiedzi na ich pytania oraz dostarczały dodatkowej wiedzy o tym jak funkcjonuje miasto”. Postawienie wyzwania w takiej otwartej postaci określa cele, które chcemy osiągnąć, ale nie narzuca rozwiązań, co pozwala na kreatywną pracę w grupach.

Aby szybko wdrożyć nowe osoby do pracy wyzwanie takie szło w parze z garścią informacji i wskazówek – na jakich danych można się oprzeć, jakie ścieżki rozwiązań zostały przetestowane przez innych, itp. itd. Mając solidną bazę do wystartowania wręczaliśmy grupom dodatkowo Karty Projektu – arkusz luźno bazujący na Lean Canvas, który prowadził grupę przez poszczególne etapy analizy projektu: grupy docelowe, cele, funkcjonalności, ryzyka.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i warsztatach, zapraszamy na kolejne (jego termin podamy wkrótce) i zachęcamy do zapoznania się z udostępnionymi prezentacjami i materiałami z warsztatów.

Materiały i prezentacje:

  • Maciej Biłas (Koduj dla PolskWarszawa)
  • Tomasz Kamiński (Activatorium)
  • Jakub Kołakowski (Google Deveoper Group)
  • Warsztaty:
    • budżet obywatelski
    • karta rozwoju start-up’u
    • powiadamianie o zdarzeniach na drodze przez inteligentny zegarek

Autor: Krzysztof Madejski