Koduj dla Polski

Podsumowanie Inkubatora Projektów

7 lipca 2014 | Spotkania, Warszawa
 

Inkubator Projektów to nowa formuła spotkań, którą wypróbowaliśmy 9 lipca w Warszawie w kawiarni Państwomiasto. Założenie jest proste: każdy może zaprezentować swój pomysł w postaci wyzwania, a następnie w grupach projektowych próbujemy na tak postawione wyzwanie odpowiedzieć, korzystając z szeregu pomocnych materiałów.

tym jak z wykorzystaniem technologii możemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość i jaki udział w tym procesie widzi dla siebie Koduj dla Polski. Podsumowaliśmy krótko w jakich miastach w Polsce działamy, co udało się osiągnąć do tej pory oraz z jakimi wyzwaniami spotykamy się prowadząc projekty w Warszawie.

foto (3)foto (4)

Niektóre z projektów zaprezentowaliśmy bardziej szczegółowo – wizualizację danych z miejskiej infolinii 19115, projekt mocno zaawansowany, czekający na dopracowanie od strony wizualnej oraz TramGPS, czyli aplikację mobilną pokazującą rzeczywiste położenie pojazdów komunikacji miejskiej w najbliższej okolicy.

Maciek Biłas podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą nad wspomnianym TramGPS oraz eksperymentowaniem z wizualizacjami i analizą danych dotyczących przejazdów rowerowych w mieście. Opowiedział także dlaczego i jak warto jego zdaniem się udzielać w inicjatywach takich jak Koduj Dla Polski oraz co można z takiej działalności wynieść.

20140709_183241 20140709_194038

Mieliśmy także przyjemność gościć inne zaprzyjaźnione inicjatywy. Z prezentacjami wystąpili Dawid Sokołowski zSieci Sensownego Biznesu, Tomek Kamiński z Activatorium oraz Jakub Kołakowski z Google Developer Group.

20140709_185959 20140709_190601

20140709_191822

Na zakończenie części prezentacyjnej przedstawiliśmy w formie wyzwań kilka wybranych pomysłów z wielu pojawiających się na naszym forum. Z wyzwaniami tymi zmierzyliśmy się po krótkiej przerwie w części warsztatowej – Inkubatorze Projektów.

Podzieliliśmy się na trzy zespoły – pierwszy zajął się tematem budżetu obywatelskiego, drugi narzędziem do wspomagającym rozwój start-up’ów, trzeci projektem aplikacji na inteligentny zegarek (smartwatch).

Owocem pracy zespołów były wypełnione diagramy z opisem rozwiązania, celów, ryzyk, grup docelowych itd. oraz wstępne szkice rozwiązania (wersje elektroniczne dostępne są poniżej). W krótkim czasie (warsztaty trwały około godziny) udało się osiągnąć bardzo dobre efekty.

20140709_202752 20140709_202729 20140709_202804

Prezentacja projektów w Inkubatorze polega na postawieniu wyzwania w formie pytania. Przykładowo dla projektu 19115 pytanie to brzmiało „W jaki sposób prezentować miejskie dane, aby ich forma, treść i sposób przedstawienia były interesujące dla mieszkańców, przynosiły odpowiedzi na ich pytania oraz dostarczały dodatkowej wiedzy o tym jak funkcjonuje miasto”. Postawienie wyzwania w takiej otwartej postaci określa cele, które chcemy osiągnąć, ale nie narzuca rozwiązań, co pozwala na kreatywną pracę w grupach.

Aby szybko wdrożyć nowe osoby do pracy wyzwanie takie szło w parze z garścią informacji i wskazówek – na jakich danych można się oprzeć, jakie ścieżki rozwiązań zostały przetestowane przez innych, itp. itd. Mając solidną bazę do wystartowania wręczaliśmy grupom dodatkowo Karty Projektu – arkusz luźno bazujący na Lean Canvas, który prowadził grupę przez poszczególne etapy analizy projektu: grupy docelowe, cele, funkcjonalności, ryzyka..

20140709_202823 20140709_193342

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i warsztatach, zapraszamy na kolejne (jego termin podamy wkrótce) i zachęcamy do zapoznania się z udostępnionymi prezentacjami i materiałami z warsztatów.

Materiały i prezentacje:

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

16 listopada 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu WarsawLO

Cześć,  jesteśmy grupą wolontariuszy rozwijającą portal WarsawLO. Nie słyszałaś/eś o nas? No właśnie! Dlatego poszukujemy wymiatacza social media, także wolontariusza 🙂 Na czym nam zależy:  ✓ żeby Ci się chciało 🙂 nie ścigamy, nie pilnujemy – zależy nam żebyś sam chciał/-a działać! ✓  i do tego działać kreatywnie 🙂  ✓  żebyś znał/-a język polski i […]

12 listopada 2020 | Blog

Hackathon dla Miast Polskiego Funduszu Rozwoju 20-22.11.2020

Pandemia wystawiła samorządy na próbę. Podejmij wyzwanie i pomóż miastom w walce ze skutkami COVID-19. Zapraszam na Hackathon dla Miast Polskiego Funduszu Rozwoju 20-22 listopada Aby lepiej przygotować samorządy na sytuacje kryzysowe, najlepsi programiści z całej Polski w ciągu 48 godzin opracują rozwiązania czterech najciekawszych wyzwań zgłoszonych przez średnie miasta (20-100 tysięcy mieszkańców). Znamy już […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich