PANkreator – biblioteka gifów – gify z biblioteki

PANkreator – reuse zbiorów cyfrowych Biblioteki Gdańskiej PAN.

Chcemy dać drugie życie cyfrowym zbiorom Biblioteki Gdańskiej PAN. Ponieważ są świetne, unikatowe i warte tego by pójść w świat!

Zależy nam na zwykłych czytelnikach, którzy w książkach szukają nie tyle naukowych faktów co wytchnienia, rozrywki, wspomnień, kontekstów, argumentów, pożywki dla sentymentalnych i romantycznych dusz … lub np oryginalnych ilustracji z XVII wiecznych zielników, które nadrukowane na poduszkach idealnie będą komponowały się w nową kanapą!

Po kilku spotkaniach i projektowaniu narzędzia wyklarowała się koncepcja serwisu internetowego PANkreator. O tym jak przygotowywaliśmy się do stworzenia samej koncepcji – możesz przeczytać na blogu. (klik).

pankreator.org, gif by Sebastian Ruczyński

Udało nam się przygotować serwis pankreator.org, który oferuje kilkadziesiąt super fajnych gifów na bazie zbiorów cyfrowych Biblioteki Gdańskiej PAN. Oprócz samej możliwości wykorzystania, praktycznie dowolnie, samych gifów serwis umożliwia dodanie treści i stworzenia niebanalnej pocztówki dźwiękowej XXI wieku.

Póki co opcja stworzenia pocztówki wymaga logowania:

login: demo

hasło: demo

Chcielibyśmy uniknąć konieczności takiej rejestracji ale .. utknęliśmy technologicznie.

W roku 2017 dołączyło do nas dóch programistów, którzy aktualnie pracują nad ulepszeniem strony. Cierpliwości zatem. 🙂

Pracujemy więc nad zwiększeniem funkcjonalności i uatrakcyjnieniu storny wizualnie. Mając na względzie rozwój – potrzebujemy grafików, animatorów, twórców, którzy chcieliby z nami współtworzyć PANkreatora.

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś współtworzyć z nami jedyny taki projekt – zgłoś się. Dajemy szansę na opublikowanie twoich prac (naturalnie będą one musiały być zaakceptowane przez nas ale jesteśmy dość tolerancyjni). Dodatkowo IKM i BGPAN regularnie korzystają w swojej komunikacji z gifów przygotowanych dla PANkreatora. Gwarantujemy podanie Twojego imienia i nazwiska jeśli będziesz sobie tego życzyć.

Jeżeli zainteresowaliśmy was naszym projektem zapraszamy do kontaktu! 

karina.rojek[at]ikm.gda.pl

p.s. mile widziane osoby, które posiadają umiejętności szkolenia w zakresie przygotowywania gifów.

pankreator.org, gif by Sebastian Ruczyński

Wartością jest to, że serwis ma ogromne możliwości rozwoju m.in. dlatego, że otwarte oprogramowanie będzie szansą na dołączanienie innych instytucji. Widzimy też szanse tworzenia tematycznych kolekcji gifów przy okazji świąt, rocznic, pór roku itd. Można również udostępnić użytkownikom opcję dodawania własnych gifów do bazy – tworzenia kont, kolekcji, rankingów itp

Aby zwiększyć wartości edukacyjne projektu dodaliśmy opcję bloga – a w nim „brierzemy na warsztat” najciekawsze zbiory. Opiekę na blogiem przejęli by pracownicy biblioteki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować sklep z gotowymi pamiątkami lub możliwość zamówienia przez użytkowników wybranych gadżetów z ulubionym motywem. …plany plany plany.

W ramach współpracy z warszawską brygadą Koduj dla Polski a szczególnie Piotrem Gołab i Weroniką Sikorską udało nam się przygotować bota PAN Kreator, który publikuje losowo wybrane zbiory cyfrowe biblioteki a od niedawna również gify ze strony pankreator.org. Polecamy do śledzenia:

facebook.com/pankreatorbot

twitter.com/PAN_Kreator

Projekt w roku 2016 był realizowany w ramach Pracowni Nowych Mediów – projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a realizowanego przez Medialab Gdańsk działający przy gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej.

Projekt od roku 2017 jest kontynuowany ze środków IKM przy wpsarciu Koduj dla Polski.

Jeżeli zainteresowaliśmy was naszym projektem zapraszamy do kontaktu!

karina.rojek[at]ikm.gda.pl

 

Strona projektu zaktualizowana: 12 października 2017
Status projektu: Rozwój, Funkcjonuje publicznie
Dedykowany: Dla organizacji
Rozwijany lokalnie: Trójmiasto
Technologie: Wordpress

Zespół

Karina Rojek

Karina Rojek

Koordynatorka projektu
Marta Pawlik-Flisikowska

Marta Pawlik-Flisikowska

Współpraca merytoryczna
Marcin Młyński

Marcin Młyński

Współpraca technologiczna
Magdalena Bielska

Magdalena Bielska

Współpraca technologiczna
Ewelina Skłodowska

Ewelina Skłodowska

UX designer
Maciej Turczyniak

Maciej Turczyniak

Programista
Dołącz jako
grafik
Dołącz jako
designer

Partnerzy

Instytut Kultury Miejskiej

Inspirujemy. Wspieramy. Tworzymy.

Tworzymy wydarzenia w przestrzeni miejskiej, badamy zmiany w kulturze, inspirujemy do działania oraz wspieramy sektor kultury w Gdańsku i regionie.

Działamy dla i z mieszkańcami dzielnic Gdańska. Jesteśmy otwartą instytucją kultury, do której można regularnie przychodzić na tematyczne wykłady, cykle filmowe, kameralne koncerty, warsztaty rękodzieła i praktyczne szkolenia.

Organizujemy festiwale (sztuki w przestrzeni publicznej, literackie), akcje miejskie i spacery z przewodnikami, prowadzimy badania w Obserwatorium Kultury i wydajemy książki. Interesuje nas kultura otwarta, związana z Gdańskiem i jego dzielnicami, dostępna dla mieszkańców i współtworzona razem z nimi.

Biblioteka Gdańska PAN

Biblioteka Gdańska istnieje od 1596 roku, dzięki darowiźnie włoskiego humanisty – Jana Bernarda Bonifacia, markiza Orii. W 1955 roku Biblioteka została włączona w struktury Polskiej Akademii Nauk.
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska gromadzi i udostępnia publikacje z zakresu nauk humanistycznych oraz prace związane z dziejami Gdańska i Pomorza.
Zbiory obejmują obecnie ok. 800 tysięcy woluminów, z czego 160 tysięcy stanowią zbiory specjalne (rękopisy, stare druki (XV-XVIII w.), mapy, grafiki i ekslibrisy, fotografie, numizmaty). Przechowuje się tu także 220 tysięcy książek i czasopism z XIX i pierwszej połowy XX wieku.
W nowym gmachu, przy ul. Wałowej 24, gromadzone i udostępniane są publikacje wydane po II wojnie światowej. Co roku przybywa średnio 5000 nowych książek, a prenumerata gazet i czasopism obejmuje ponad 300 tytułów rocznie, w tym około 60 zagranicznych.