Portal Demagog.org.pl – fact-checking polskich polityków

Portal Demagog.org.pl sprawdza wypowiedzi polityków już ponad 2 lata. Celem Demagoga jest sprawowanie kontroli nad aktywnością publiczną polityków i ich prawdomównością za pomocą narzędzia jakim jest „fact-check”. Badamy jak politycy budują argumenty i starają się przekonywać do swoich racji. W oparciu o dane badamy stwierdzenia uczestników polskiej debaty publicznej i kwalifikujemy według kategorii: prawda, fałsz, manipulacja, nieweryfikowalne.

Działamy w ramach Stowarzyszenia Demagog, którego główną misją jest  poprawa jakości debaty publicznej w Polsce, tak aby bezstronna i wiarygodna informacja była podstawowym źródłem wiedzy obywateli.

Chcemy, by dobre praktyki zapewniania bezstronnej i wiarygodnej informacji stały się standardem zarówno w świecie polityki, jak i dziennikarstwa i nauki. Działamy również na rzecz edukacji obywateli – chcemy budować silne społeczeństwo obywatelskie, które weryfikuje informacje oraz sięga do pierwotnych i nieprzetworzonych źródeł, dzięki czemu świadomie kształtuje swoje opinie.

 

Strona projektu zaktualizowana: 11 marca 2017
Status projektu: Rozwój, Funkcjonuje publicznie
Dedykowany: Dla watchdogów
Rozwijany lokalnie: Warszawa