Metro dla wszystkich

Metro dla wszystkich

Metro dla Wszystkich to społeczny serwis internetowy i aplikacja mobilna pozwalający na sprawdzenie dostępności dowolnego połączenia metrem, od wejścia do wyjścia z niego, pod kątem występowania barier architektonicznych.

Wierzymy, że wszyscy użytkownicy metra mogą skorzystać z naszej pracy. Największe trudności w poruszaniu się po metrze będą miały osoby na wózkach inwalidzkich. Dla nich każde schody, zwykłe czy ruchome, są barierą nie do pokonania bez opiekuna, a możliwość niezależnego, samodzielnego poruszania się jest dla wielu osób bardzo istotna.

Chcieliśmy jednak odejść od stereotypu. Zawsze w kontekście dostępności myślimy o osobach starszych i z niepełnosprawnościami. Rzadziej np. o rodzicach z dziećmi w wózkach – podczas procesu mapowania mijało nas sporo matek dziarsko niosących po schodach wózek z małym pasażerem – a tak naprawdę sprawa dotyczy każdego i każdej z nas. Wystarczy, że wybieramy się w podróż z ciężkimi walizkami lub ponadwymiarowym bagażem; musimy przewieźć rower po przedziurawieniu dętki lub gdy złapała nas burza; albo skręciliśmy sobie kostkę i dwa tygodnie musimy chodzić o kulach. Takie przypadki zmieniają perspektywę.

Technologie: Python
Status projektu: Funkcjonuje publicznie
Rozwijany lokalnie: Warszawa
Status prac: Zawieszone