Koduj dla Polski

Spotkanie warszawskiej brygady Koduj Dla Polski

26 lutego 2014 | Spotkania, Warszawa
 

Po niedługiej przerwie warszawska brygada Koduj Dla Polski znowu powróciła do regularnych spotkań. Na spotkanie, które tym razem odbyło się w klubie Pardon To Tu, przybyło aż 10 osób, w tym kilka nowych.

Rozmowy kręciły się głównie wokoło dwóch trwających projektów bazujących na danych miejskich. Dzięki rozmowom z miastem udało nam się uzyskać dane o wszystkich zgłoszeniach do warszawskiego systemu informacyjno-alarmowego 19115, a  także danych posiadanych przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Zgłoszenia do systemu 19115 pozbawione są danych osobowych zgłaszających, co umożliwia ich łatwe udostępnianie. Posiadają następujące atrybuty:

 • Status: otwarte/zamknięte
 • Daty: zgłoszenia i rozwiązania
 • Typ: informacja, awaria, reklamacja, uwagi
 • Lokalizacja: dzielnica, adres, pozycja geo. (tylko 20%)
 • Źródło: telefon, portal, mobile
 • Odpowiedzialna jednostka: ZTM, UM, BGOK (tylko 30%)

 

Zgłoszenia te zawierają szereg informacji, które mogą posłużyć do stworzenia wizualizacji, np. typów zgłoszeń w podziale na dni tygodnia i godziny, zgłoszenia w różnych lokalizacjach, palące problemy (najpopularniejsze zgłoszenia), czy średni czas ich rozwiązywania.

Inspiracje możemy czerpać z podobnych zagranicznych projektów, na przykład nowojorskiego numeru 311.

Dane uzyskane z Zarządu Transportu Miejskiego są o tyle ciekawe, że oprócz informacji, których obecność nie zaskakuje (rozkłady, przystanki oraz trasy jazdy komunikacji miejskiej) zawierają także:

 1. informacje o ilości przejść pasażerów poprzez bramki na stacjach metra
 2. położenia wszystkich warszawskich tramwajów uaktualniane w czasie rzeczywistym
 3. dostęp w czasie rzeczywistym do informacji o utrudnieniach i zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej, także komunikatów ZTM

Możliwości wizualizacji i wykorzystania tych danych jest naprawdę dużo. Pomysły do głowy nasuwają się same. Wystarczy wymienić dwa, które mamy nadzieję realizować na hackatonie.

Pierwszym jest aplikacja pokazująca spóźnienia pojazdów komunikacji miejskiej – choć to na razie “tylko” tramwaje, to marzy mi się apka pokazująca “ile będę jeszcze czekał na 180, które miało być 15 minut temu”.

Drugim pomysłem jest mapa alertów miejskich, której najważniejszą funkcją ma być informowanie użytkownika o barierach na drodze, którą zwyczajowo się porusza (na przykład notyfikacja informująca, że autobus którym wracamy normalnie do domu jest skierowany na objazd z powodu meczu). Przecież nikt normalny nie czyta codziennie wszystkich tych ogłoszeń na stronie ZTMu.

Odkurzyliśmy projekt mapy warszawskiego streetartu. Serwis o tej tematyce prowadzi http://puszka.waw.pl, ale wyraźnie brakuje aplikacji, która by pozwalała na:

 • Zgłaszanie nowych murali
 • Tworzenie i oprowadzanie po “szlakach street-artu”

Na spotkaniu pojawił się także nowy pomysł. Polega na stworzeniu aplikacji dedykowanej kierowcom stojącym na światłach, która podaje czas do zapalenia się zielonego światła. Jest to rozwiązanie tańsze niż instalacja urządzenia na światłach, a może znacząco wpłynąć na samopoczucie kierowców, jak i płynność ruchu.

Jeżeli ktoś chciałby dołączyć do warszawskiej brygady to serdecznie zapraszamy na:

 1. Forum: http://forum.kodujdlapolski.pl/category/warszawa
 2. Kolejne spotkanie, które odbędzie się w czwartek 6 marca o godzinie 18:00 w Fundacji ePaństwo (Nowogrodzka 25/39)
 3. Hackathon 15-16 marca: http://ceehack.org

 

Krzysztof Madejski

Krzysztof Madejski

Koordynuje program Koduj dla Polski, zarządza projektami technologicznymi
Inne artykuły autora

Zobacz także

22 lipca 2020 | oferty pracy, kobiety w IT, Blog

Rekrutujemy! Specjalista/ka ds. rozwoju społeczności

Poszukujemy osoby, która wraz z koordynatorem programu Koduj dla Polski wesprze rozwój społeczności i projektów civic tech w Polsce. Koduj dla Polski jest programem prowadzonym przez Fundację ePaństwo, w którym poszukujemy technologicznych rozwiązań obywatelskich (civic tech) dla społecznych problemów. Wspólnie z organizacjami społecznymi, aktywistami i ludźmi ze świata IT eksperymentujemy, prowadzimy badania i tworzymy oraz […]

26 czerwca 2020 | Blog

Dołącz do zespołu projektu IMPAKT

Od niedawna mamy nowy projekt w naszej bazie. Projekt Impakt! Jak sama pomysłodawczyni aplikacji – Eva, pisze na naszej stronie: 🤓 „Impakt to aplikacja dla związków zawodowych i ruchów społecznych. Służy do kontaktu z innymi członkami, organizowania się, przekonywania znajomych do zaangażowania i ochrony przed kontrolą i przemocą. 💫 Chcemy ułatwić logistykę i obniżyć próg […]

16 czerwca 2020 | Blog

Bądźmy solidarni – petycja w sprawie wydarzeń w Stanach Zjednoczonych

Podobnie jak inni aktywiści i aktywistki związani z Code for All chcemy wyrazić swoje głębokie oburzenie i zasmucenie niedawnymi morderstwami popełnionymi na George’u Floydzie, Breonna Taylorze, Ahmaudzie Arbery’ym, Collinsie Khosa, Petrusie Migglesie i niezliczonych innych osobach, które zostały zabite w wyniku brutalności policji w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Przekonanie o wyższości jednej rasy […]

Partnerzy

Fundacja ePaństwo
Orange
Miasto Gdańsk
Code for Europe
Code for All
Pokaż wszystkich